Творац европске валуте тврди: Овакав евро ће сигурно пропасти

Пројекат заједничке европске валуте је неодржив у садашњој форми и само што није пропао, упозорава њен главни архитекта.

уторак, октобар 18, 2016 / 12:08

Пројекат заједничке европске валуте је неодржив у садашњој форми и само што није пропао, упозорава њен главни архитекта.


Професор Отмар Исинг, први главни економиста Европске централне банке (ЕЦВ), упозорио је да евро не може да преживи у оваквој верзији.

Он је упозорио и да је ЕЦБ постала опасно пренапрегнута у покушају да управља са 19 различитих привреда које користе заједничку валуту.

Упоредио је овај систав са "кулом од карата" која ће се "једног дана само распасти", каже он.

"Реално, биће то случај провлачења, борбе од једне кризе до друге. Тешко је предвидјети колико ће то потрајати, али не може трајати вјечно", додао је Иссинг.

Према његовом мишљењу, ЕЦБ је починила фаталну грешку кад је пристала да извлачи државе у банкроту попут Грчке и Ирске.

Боље рјешење је било истјерати Грчку из еврозоне и пружити јој великодушну подршку након што обнови стабилност курса драхме.

"Пакт о стабилности и расту пропао је, мање или више. Интервенције ЕЦБ-а елиминисале су тржишну дисциплину. Због тога нема фискалног контролног механизма ни од стране тржишта ни од стране политике. Ово има све предуслове за катастрофу монетарне уније", сматра Исинг.

Песимистични закључак професора Исинга је да нема рјешења за проблеме монетарне уније без формирања политичке уније, што је мало вјероватно.



0 КОМЕНТАРА

  1. Odgovore na rizik od propasti evra ne treba tražiti u mjerama fiskalne ili monerarne politike ili u formiranju političke evopske državne zajednice. Odgovori su u realnoj privredi.

    Evropska preduzeća su propustila mnogo toga u poslednjih 20-30 godina. Ceh plaća evro. Nakon propasti valute ceh će nastavljati plaćati svi Evropljani.

    Izgubili su trku u personalnim računarima. Izgubili su internet trku. Izgubili su trku u mobilnim telefonima. Izgubili su trku u bijeloj tehnici i robi široke potrošnje. Poljoprivreda opstaje zahvaljujući podsticajima i standardizaciji koji su kamen oko vrata nabrojanim sektorima. Automobilska industrija posrće.

    Privredni rast je glavni generator moći – potpuno je izostao i već odavno ne karakteriše evropsku privredu. Kada uporedite iznose dugova danas i prije 10-20 godina i na to dodate izostanak rasta – onda je jasno da bi bez aktuelne erupcije dugova evropska privreda bila u totalnoj i nezapamćenoj recesiji.

  2. Evo još jednostavniji prikaz promjene odnosa u svjetskoj ekonomiji.

    Prije 30 godina, zemlje EU su svjetskom društvenom proizvodu doprinosile 15 puta više od Kine. Danas su EU i Kina praktično izjednačene. Za 3-4 godine, Kina će predstavljati 20% svjetske ekonomije a EU zemlje (zajedno sa Britanijom) jedva 15%.

    Daleko od toga da su EU zemlje paćenici. Ali daleko od toga da su svjetski lideri kakvi su bili prije 30 ili 40 godina.

Оставите одговор