Тероризам: Ћеранић брани Српску од Мектића

Стручњак за безбједност Предраг Ћеранић сматра неприхватљивим приједлог министра безбједности БиХ Драгана Мектића о формирању координационог тијела за борбу против тероризма, јер се тиме игнорише воља и политички став легитимних органа Републике Српске.

субота, јун 18, 2016 / 10:07

Стручњак за безбједност Предраг Ћеранић сматра неприхватљивим приједлог министра безбједности БиХ Драгана Мектића о формирању координационог тијела за борбу против тероризма, јер се тиме игнорише воља и политички став легитимних органа Републике Српске.

"Ово је један покушај да се на мала врата промовише полиција БиХ, јер у том приједлогу којег је Мектић доставио Савјету министара БиХ предвиђено је стварање једног ембриона полиције БиХ", рекао је Ћеранић.

Ћеранић, који је и савјетник министра унутрашњих послова Републике Српске, оцијенио је да је ријеч о настојањима да се пренесу надлежности и да се ингеренције из области безбједности МУП-а Републике Српске пренесу у једно фантомско координационо тијело БиХ.

"Ударна оперативна група која је замишљена да буде у његовом саставу нема уставно нити законско утемељење и читав тај приједлог је пун нелогичности", појаснио је Ћеранић.

Он је рекао да се тиме смањују и на крају потпуно губе надлежности ентитета и да умјесто њих те ингеренције преузима једна ударна оперативна група и координационо тијело које, иако је декларативно савјетодавно тијело, спроводи оперативне мјере и радње.

"Ова одлука се доноси напречац, на препад, иза леђа Републике Српске и њених легитимних органа, због чега очекујем реакцију министара у Савјету министара из Републике Српске, те српског члана Предсједништва БиХ Младена Иванића када је у случају доношења одлуке о попису становништва јасно рекао да се органи и политички став Републике Српске мора поштовати", навео је Ћеранић.

Он је истакао да је приједлогом ове одлуке нарушен уставни поредак БиХ, док се воља ентитета игнорише и не поштује, због чега представници Републике Српске у заједничким институцијама БиХ морају да реагују.

"Стварањем нових хибридних тијела која се декларативно треба да боре против тероризма, сигурно је да та борба неће бити ефикасна. На терену се борба против параџемата свела на инспекцијски надзор комуналне полиције и новчану казну од пар стотина марака", рекао је Ћеранић синоћ за РТРС.

Он је подсјетио да је БиХ донијела закон по којем је одлазак на страна ратишта кривично дијело за које је запријећена казна затвора у трајању од једне године.

"Када се 50 сиријских ратника вратило у БиХ процесуирани су на начин да је са свима склопљена погодба у којој они признају кривицу и добијају казну затвора од једне године коју могу да плате, али се поставља питање шта је држава добила за тако благу казну?", рекао је Ћеранић.

Он је оцијенио да се борба против тероризма злоупотребљава како би се извршила децентрализација БиХ у области безбједности.

"Очито је да се на мала врата, на један тајни начин, покушало да донесе одлука по којој бисмо ми накнадно реаговали. Овај пут је то другачије и ми указујемо, прије него што Савјет министара БиХ буде засједао о овој теми, о чему се ради и које су посљедице по Републику Српску и БиХ", навео је Ћеранић.

Ћеранић је додао да су у вези са приједлогом ове одлуке сада на потезу министри из Републике Српске, члан Предсједништва БиХ из Републике Српске, те институције Републике Српске.

"Влада Републике Српске ће у понедјељак расправљати овим поводом", закључио је Ћеранић.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор