Свјестан да ће патити: Бивши радник ЦИА признао да је открио податке о шпијунирању

Један двадесетдеветогодишњи Американац који је радио за ЦИА јавно је преко листа "Гардијан” саопштио да је он медијима доставио податке о интернет шпијунирању које спроводи америчка влада. Како наводи британски лист, реч је о Едварду Сноудену, који се тренутно налази у Хонг Конгу. Он је некада радио као технички асистент у ЦИА, да би касније […]

понедељак, јун 10, 2013 / 07:30

Један двадесетдеветогодишњи Американац који је радио за ЦИА јавно је преко листа "Гардијан” саопштио да је он медијима доставио податке о интернет шпијунирању које спроводи америчка влада.

Како наводи британски лист, реч је о Едварду Сноудену, који се тренутно налази у Хонг Конгу.

Он је некада радио као технички асистент у ЦИА, да би касније као службеник Буз Ален Хамилтона, приватне фирме коју је ангажовало Министарство одбране, учествовао у тајном пројекту Националне безбедносне агенције (НСА).

Према писању „Гардијана”, Сноуден је 20. маја напустио САД и сада се налази у једном хотелу у Хонг Конгу.

„Мој једини мотив је био да информишем јавност шта се ради у њено име и шта се ради против ње. Свјестан сам да ћу пропатити због свог поступка”, навео је Сноуден навео у изјави.

Сноуден, који је радио у канцеларији НСА на Хавајима, преснимио је тајна документа и прије три недеље је узео боловање, рекавши претпостављенима да ће бити одсутан неколико недеља, да би након тога одлетио у Хонг Конг.

„Гардијан” је прије неколико дана, а затим и „Вашингтон Пост”, објавио да НСА тајно преко телекомуникационе компаније „Верајзон” прикупља податке о свим позивима који се врше у тој мрежи у Америци.

Такође, откривен је и документ према коме америчке власти у потпуности прате интернет мрежу и друштвене мреже, читајући све поруке и мејлове који циркулишу.

Амерички предсједник Барак Обама потврдио је истинитост тих информација, али је све бранио борбом против тероризма, рекавши да над тајним програмом постоји судска и конгресна контрола и да се тиме штите амерички држављани од потенцијалних напада.



Оставите одговор