Суљагић: МУП РС добија девет оклопних возила

Замјеник министра одбране БиХ Емир Суљагић потврдио је да је Комисија за провођење поступка рјешавања вишкова покретне војне имовине донијела одлуку о додјели девет борбених оклопних возила МУП-у Републике Српске, два СИПА-и и пет МУП-у Федерације БиХ. Он је истакао да се борбена оклопна возила у правилу користе само у случајевима масовних окупљања. Комисија за […]

петак, јун 26, 2015 / 13:25

Замјеник министра одбране БиХ Емир Суљагић потврдио је да је Комисија за провођење поступка рјешавања вишкова покретне војне имовине донијела одлуку о додјели девет борбених оклопних возила МУП-у Републике Српске, два СИПА-и и пет МУП-у Федерације БиХ. Он је истакао да се борбена оклопна возила у правилу користе само у случајевима масовних окупљања.

Комисија за провођење поступка рјешавања вишкова покретне војне имовине која ђелује у оквиру Министарства одбране БиХ задужена је да у складу са унапријед дефинисаним планом доноси препоруке о уништвању покретне имовине или да у складу са појединачним захтјевама институција и установа покретну војну имовину додијели у музејске или у сврхе кориштења агенција које су задужене за провођење закона.

Суљагић је казао да су све до сада, са изузетком Министарства унутрашњих послова Републике Српске, захтјеви агенција за провођење закона, кантоналних и ентитетских МУП-ова, СИПА-е, судских полиција и тако даље, били спорадични.

МУП Српске је, изузму ли се захтјеви за пјешадијско наоружање, тражио и оклопне транспортере и борбена возила, али су такви захтјеви редовно одбијани. Министарство унутрашњих послова Федерације БиХ до сада никад није подносило сличне захтјеве.

"На посљедњој сједници Комисије, одржаној 19. јуна ове године, Комисија је донијела одлуку о дођели девет борбених оклопних возила МУП-у Републике Српске, два СИПА-и и пет МУП-У Федерације БиХ. Да ствар буде утолико чуднија, на састанку комисије се у име Федерације БиХ појавио Исмет Брига, шеф Дирекције за намјенску индустрију, и приложио захтјев за дођелу пет борбених оклопних возила са потписом директора Федералне управе полиције Драган Лукача", казао је Суљагић.

Он је додао да је, поред тога што је до сада устаљена пракса била да се такви захтјеви одбијају, одлука донесена једногласно.

"Након што сам консултовао низ људи, пензионисаних и активних генерала, полицајаца… немам никакве сумње да се ентитетске власти припремају за обрачун са народом који очекују. Из тог разлога не желим учествовати у томе и учинићу све што могу у складу са законом да доношење и провођење у ђело такве одлуке буде спријечено", рекао је Суљагић.

Суљагић истиче како ниједна од наведених агенција за провођење закона не треба борбена оклопна возила, нарочито у овом броју, за извршавање својих законом дефинисаних задатака.

"За борбу против корупције им не требају борбена оклопна возила. За борбу против организованог криминала такође. За борбу против тероризма нимало. У ситуацији какву смо виђели у Зворнику им нису требали оклопни транспортери. Потенцијални кумановски сценариј у сваком случају излази ван оквира агенција за провођење закона и пошто је ријеч о насртају на територијални интегритет и цјеловитост државе, то је посао за Оружане снаге БиХ", казао је Суљагић.

Он додаје да се борбена оклопна возила, а поготово такозване полицијске варијанте у правилу користе само у случајевима масовних окупљања, те да нема никакве сумње да се ентитетске власти спремају на обрачун са народом, односно да страхују од народа.

"Као замјеник министра одбране морам рећи да дођељивање оклопних средстава полицијама зачуђује утолико више што су неки од мојих претходника, дакле, министар или замјеник из реда Бошњака, пристали на потпуно укидање оклопно-механизованог рода у оквиру прегледа одбране. Ни као човјек ни као политичар не желим учествовати у изградњи ентитетских војски, односно преторијанских гарди политичких странака и упропаштавања једне од најуспјешнијих реформи, реформе одбране, за рачун групе људи која је и народ прогласила непријатељем", закључио је Суљагић.

Борбено оклопно возило, познатије као БОВ, је оклопни ауто намијењен за војно-полицијске и полицијске задатке. Стандардна верзија (М-86) се користи за борбе против терориста и диверзаната, заштиту објеката и конвоја и сузбијање нереда. Користи се у већини армија бивше Југославије.



0 КОМЕНТАРА

  1. Tako je bigerUU!
    Suljagić pali telaluk,
    pljačka ga,
    podijeljeni telalukNarod baca u ralje bijede,
    Suljagić tukao Vuliće.
    I ubio Vukelića
    sagradio haračli gradve
    orgija s našim parama po Portorožu
    zadužio nas je milijardama….
    Suljo, pobij narodTelaluk što prije
    , i ovo malo što ga je ostalo…

    Neka nama našeg zmajHanibala Jaganjačkog!

  2. Nema te kazne koja je primjerena zločinu koji je napravio.

    Materijalno , do temelja uništiti jednu zemlju, ostaviti većinu da umire od neimaštine, i sve to u zemlji koja nije u pustinji, niti na kršu, nego u zemlji prepunoj ruda, šume, vode, plodne zemlje, ljepota, u kojoj ima stanovnika koliko ima pola BG, u srcu Evrope, u 21. vijeku…

    I to nije najstrašniji genocid?
    Nije masovni zločin?
    Nije terorizam?
    Nije diskriminacija manjine nad većinom?

    Da, , nažalost, to je sve to.

Оставите одговор