Српска дјецу школује за биро, а не за тржиште рада

Иако за поједина високообразовна занимања потражња на тржишту рада у Српској због презасићености готово и да не постоји, јавне и приватне образовне установе и даље планирају да уписују и образују овај кадар. Тако је, на примјер, у приједлозима које су ове установе доставиле Министарству просвјете и културе у наредном циклусу планиран упис 360 студената који […]

уторак, април 8, 2014 / 15:43

Иако за поједина високообразовна занимања потражња на тржишту рада у Српској због презасићености готово и да не постоји, јавне и приватне образовне установе и даље планирају да уписују и образују овај кадар.

Тако је, на примјер, у приједлозима које су ове установе доставиле Министарству просвјете и културе у наредном циклусу планиран упис 360 студената који би стекли звање професора физичког васпитања.

У Републици Српској је то звање стекло њих 493, а у прошлој години запослено их је тек 25.

На посао су у прошлој години чекала и 142 дипломирана еколога, а запослено их је 25, што приватним универзитетима очигледно неће представљати кочницу за даљи упис овог кадра, јер према приједлогу планирају да их упишу још 300, а јавни универзитети додатних 30.

Мада је, према подацима Министарства, сваки трећи дипломирани економиста и финансијски радник запослен, план јавних и приватних универзитета је да 3.540 студената добије прилику да се образује за ова занимања.

У плану јавних универзитета је и упис 50 будућих професора физике, којих нема на тржишту рада, као и 155 професора математике, те 110 професора енглеског језика, а који би према потребама са бироа за запошљавање посао могли да добију готово одмах након завршетка школовања.

Горан Мутабџија, министар просвјете и културе у Влади Српске рекао је да је циљ објављивања приједлога јавних и приватних установа у вези с уписом да покаже до које мјере иду захтјеви појединих установа.

“Управо нам је циљ био да прије завршне расправе објавимо у којем правцу иду поједини захтјеви јавних универзитета, а паралелно смо дали пресјек са стањем на тржишту рада. Од њих очекујем самокритичност, а у којој ће мјери они то бити и колико ћемо ми бити рестриктивни знаћемо у другој фази”, казао је он и додао како ће усаглашени приједлог уписне политике прво ићи у Владу, а затим и у Народну скупштину на усвајање.

Станко Станић, ректор Бањалучког универзитета, сматра како су захтјеви и приједлози факултета о упису 3.540 студената на економију нереални и како су само “скуп лијепих жеља” које неће бити остварене.

“Наравно да је превише, и до тога неће доћи. Тај број је скуп сабраних жеља са не знам више ког броја факултета, и пола од тога се неће уписати на економске факултете”, тврди он.

Додаје како ће овај универзитет инсистирати да се уписна политика подједнако поштује и на приватним факултетима и универзитетима, како не би дошло до хиперпродукције кадра који ће тешко моћи да се запосли.

“Уколико дође до смањења броја студената који уписују друштвене и хуманистичке науке, то ће да се односи на све универзитете у Републици Српској, а не само на два јавна универзитета”, казао је Станић, додајући да је први пут од оснивања Бањалучког универзитета попуњена уписна квота на Машинском и Електротехничком факултету.



0 КОМЕНТАРА

  1. Kao prvo, da u državi postoji noramalan privredni sistem ne bi 85% svršenih srednjoškolaca upisivalo kojekakve lokalne fakultete. A pošto ni uza koga nema posla sa srednjom školom, država je naotvarala prihvatilišta za tu omladino skoro u svakoj opštini, razne šumske fakultete i to nazvala visokimo obrazovanjem, to je smešno. Ko samo ne predaje na takvim fakuletima?
    Drugo, prolaznost na tim kvazivakultetima koji jedino sami sebe rpiznaju je iznad 80%. 80% upisanih bez ikakih visokih kriterija prilikom upisa, a kasnije bez ikakvih kriterija i selekcija, bez strogog režima studiranja, baz ijednog kvalitetnog profesroskog kadra, odvijaju se te studije po Bijeljini, Brčko, Doboju, Trebinju, FOči, Zvorniku, Prijedoru, na mnogim banjalučkim fakultetina.
    GOvorim samo od takozvanim javnim državim fakultetima, o priatim neme potrebe trošiti reči, njih zakonom treba zatovriti.
    Uvođenje bolonjskog sistema je dobro došlo u ovakvoj mediokritetskog sredini, da praktično fakultete svede na najniži mogući novi.
    Šta mi sada imamo? DObili smo pravnike i ekonomiste nekoliko hilajda njih na birou, koji ni znaju samo da viso po strankama, moljkajući po opštinama i drugim institucijama ili državnim preduzećima da im daju godinu plaćenog džabalebarenja da odrade pripravnički, jer nigde se nemaju zaposliti.
    Kako možemo imati kvalitetne fakultete kad ih upisuje i završava 80% svršenih srednjoškolaca.
    Treba samo da vidimo kakve smo fakultete imali u Jugoslaviji, šta je bio rezulte njihovog rada, kave su stručnjake davali ti fakulteti?
    Naši stručnjaci školovani u obrazovnom sistemu bivše Jugoslavije su u poptunosti izgradili onaj moćni privredni sistem i u najvećoj meri sve to projektovali.
    A šta danas mogu da izgrade i projektuju svršeni diplomci sa ovih javnih fakulteta?

Оставите одговор