Сребреничка НВО кукњава: Погледај нас Радончићу

Удружења жртава геноцида, удружења бораца и ратних војних инвалида, организације повратника, студената и младих из Сребренице упутили су данас отворено писмо министру безбједности Босне и Херцеговине Фахрудину Радончићу у којем га позивају да заустави отворено кршење грађанских и људских права повратника. У писму достављеном на адресу министарства Сребреничани позивају министра и државне институције на проглашавање […]

понедељак, јануар 14, 2013 / 13:07

Удружења жртава геноцида, удружења бораца и ратних војних инвалида, организације повратника, студената и младих из Сребренице упутили су данас отворено писмо министру безбједности Босне и Херцеговине Фахрудину Радончићу у којем га позивају да заустави отворено кршење грађанских и људских права повратника.

У писму достављеном на адресу министарства Сребреничани позивају министра и државне институције на проглашавање ванредног стања у тој регији јер је, по њиховим ријечима, системско и систематско кршење грађанских и људских права попримило управо такве размјере.

"Кампања ‘Гласаћу за Сребреницу’ је трајала од маја до краја аугуста, те смо о свим препрекама и притисцима за тај период, јавност и надлежне институције обавијестили путем два прегледа кршења грађанских и политичких слобода, што је подигло свијест о начинима на које Министарство унутрашњих послова Републике Српске те Полицијска станица Сребреница врше дискриминацију и обесхрабрују повратак", стоји у писму.

У отвореном писму се подсјећа да су истовремено упутили грађане, те и сами као активисти – жртве напада, упутили више кривичних пријава на адресе Тужилаштва Босне и Херцеговине и Тужилаштва Бијељина, а у складу са њиховим надлежностима, а постоје назнаке да је Тужилаштво БиХ подузело истражне радње на утврђивању чињеница у том смислу.

Сребреничка удружења навела су да је врхунац напада на људска права и слободе било испитивање Алмира Салиховића, Зекеријаха Хаџића и Емира Суљагића у Полицијској станици Сребреница, а по налогу Тужилаштва у Бијељини.

МУПРС и Тужлаштво Бијељина, сматрају удружења, директно је угрозио право на слободу удруживања, те су без јасног основа наставили вршити истраге, које су имале за циљ само једно – спрјечавање грађанског организирања повратничке популације, односно грађана несрпске националности.

Према информацијама удружења, више десетина грађана који су гласали у Сребреници испитани су о "мотивима гласања" те њиховој повезаности са Салиховићем, Хаџићем и Суљагићем.

Испоставило се да Тужилаштво у Бијељини покушава успоставити случај и утврдити да је дошло до повреде слободе опредјељења бирача. Овим се јасно упућује да су и институције Републике Српске схватиле да не постоји ништа нелегално у давању правне помоћи и информација о регистрацији, те у самој регистрацији грађана путем пријаве пребивалишта на простору опћине Сребреница, те сада настоје доказати повреду опредјељења као елемент који желе искористити против грађанске иницијативе ‘Гласаћу за Сребреницу’.

"Јасно је да се овакви напади морају осујетити, прије свега с аспекта заштите људских права, а затим и из сигурносног аспекта, узимајући у обзир да овакво понашање институција РС-а директно угрожава повратак, те уноси нестабилност и подиже међуетничке тензије. У међувремену, МУПРС наставља дискриминирајући против грађана несрпске националности издавати тзв. рјешења о поништењу пријаве пребивалишта вишегодишњим повратницима и грађанима који су пријавили пребивалиште у својим властитим кућама и становима", речено је у писму.

МУПРС водећи овакву политику, надаље се наводи, која се с пуним правом може упоредити с политиком бјелачке мањине у Јужноафичкој Републици наставља системски кршити Анекс 7. Дејтонског мировног уговора и дословно је у протеклим мјесецима суспендирао слободу кретања у Сребреници, али и другдје у источној Босни.

"Због тога Вас молимо за помоћ, стални надзор ситуације, те кориштење свих механизама заштите, свих надлежности које имате, те упућивање свих других државних органа на пуну приправност. У увјетима које поставља МУП РС-а, па самим тим и Влада РС-а, врло лако могу довести до подизања тензија, а најмањи инцидент може довести до ескалације стања те трајног угрожавања повратка" стоји у отвореном писму грађана Сребренице министру Радончићу.

Писмо потписују: Асоцијација студената Сребренице, Удружење "Мајке Сребренице", Удружење "Покрет мајки енклава Сребреница и Жепа", Удружење "Жене Сребренице", Удружење "Сјај Сребреница", Удружење "Омладински центар Сућеска", Удружење РВИ Сребреница, УГ Добитника највећих ратних признања Подриња, НВО Патриотска лига Сребреница, Удружење преживјелих марш смрти 1995, Удружење Ромска суза Сребреница, Удружење првобораца-патриота ФБиХ и Организација демобилисаних бораца опћине Сребреница.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор