Сребреница: Петровдански дани ипак отворени у Културном центру

Шестодневни програм "Петровданских дана", којим се обиљежава 19 година од масовног српског страдања у околини Сребренице, отворен је синоћ у сребреничком Културном центру иако је директорица ове установе Амила Ефендић јуче обавијестила организаторе о забрани кориштења овог објекта за организовање активности у оквиру "Петровданских дана". Под огромним притиском јавности, али и локалног српског становништва, као […]

петак, јул 8, 2011 / 07:06

Шестодневни програм "Петровданских дана", којим се обиљежава 19 година од масовног српског страдања у околини Сребренице, отворен је синоћ у сребреничком Културном центру иако је директорица ове установе Амила Ефендић јуче обавијестила организаторе о забрани кориштења овог објекта за организовање активности у оквиру "Петровданских дана".

Под огромним притиском јавности, али и локалног српског становништва, као и већег броја Бошњака који живе у овом мјесту, дозвољено је отварање "Петровданских дана" у Културном центру.

Милош Миловановић, секретар сребреничке Борачке организације која је један од организатора овог меморијалног програма, изјавио је да је овим потврђено да је локално бошњачко руководство по инструкцијама из Сарајева незаконито покушало спријечити одржавање "Петровданских дана" ради спречавања ширења истине о масовним српским страдањима у сребреничкој општини и средњем Подрињу, и са циљем игнорисања српских жртава.

"Ипак, под притиском јавности, разум је побиједио и програм је отворен вечерас у пуној дворани Културног центра", рекао је Миловановић, истичући да је ово доказ да је истина о српском страдању јача од сваке забране.

"Петровдански дани" организују већ 15 година у знак сјећања на 69 убијених Срба на Петровдан 1992. године у селима Залазје, Сасе и Биљача.

Тог 12. јула нестало је 22-оје Срба. Посмртни остаци њих десеторо пронађени су средином прошле године у гробници близу Залазја када су представници Института за тражење несталих БиХ, трагајући за бошњачким гробницама, наишли на масовну српску гробницу што је установљено по обиљежјима на униформама убијених који још нису идентификовани.

Петровдан је датум када се, у организацији Пододбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, традиционално обиљежава страдање 3 267 српских цивила и војника из средњег Подриња у посљедњем рату, на шта је вечерас подсјетио предсједник сребреничке Борачке организације Гојко Симић.

Симић је навео да је етничко чишћење Срба у сребреничкој општини почело на Ђурђевдан 1992. године упадом муслиманских снага у српско село Гниона и оно је настављено током 1992. и почетком 1993. године.

Он је рекао да је том периоду убијено више од 1 500 Срба, углавном цивила, и да у сребреничкој општини нису уништена само четири српска села.

Симић је истакао да су здржене муслиманске јединице систематски од почетка рата вршиле етничко чишћење сребреничког подручја упадајући у српска села на велике православне празнике и убијајући и уништавајући све што су стизале, не остављајући живе ни старе и непокретне особе, дјецу и жене.

Предсједник Скупштине општине Сребреница Радомир Павловић рекао је да је вечерашњи одзив грађана доказ да Срби не заборављају оне који су дали живот за Републику Српску и да ће наставити борбу за доказивање истине о стравичном српском страдању на овим просторима.

За ове злочине још нико није одговарао, нити је подигнута оптужница против неког од починилаца ових монструозних недјела.

Синоћ је приказан и документарни филм "Досије Сребреница" о масовном српском страдању и свирепим убиствима, мучењима и уништавању српске имовине које су починиле муслиманске снаге из Сребренице. Филм је снимљен у организацији Савеза логораша РС.

Отварање меморијалног програма протекло је мирно, као и претходних година.

Данас почиње традиционални ревијални турнир у малом фудбалу, а за 20.00 часова најављено је вече духовне музике у извођењу црквеног хора "Свети Владика Николај Велимировић" из Зворника.



Оставите одговор