Случај Шарић компликује односе у Влади Србије?

"Верујем да господин Дачић зна шта говори, он води владу”, овако је јуче први потпредсједник владе Александар Вучић прокоментарисао деманти српског премијера да је његов бивши шеф кабинета Бранко Лазаревић био у контакту са неким члановима Шарићевог клана оптуженог за шверц око 5,7 тона кокаина. Вучић није желио да говори о политичкој димензији овог случаја, […]

уторак, јануар 29, 2013 / 15:31

"Верујем да господин Дачић зна шта говори, он води владу”, овако је јуче први потпредсједник владе Александар Вучић прокоментарисао деманти српског премијера да је његов бивши шеф кабинета Бранко Лазаревић био у контакту са неким члановима Шарићевог клана оптуженог за шверц око 5,7 тона кокаина.

Вучић није желио да говори о политичкој димензији овог случаја, али је најавио „било ко, па макар био и неко из мог окружења, ма ко то био, а да је сарађивао са кланом Шарића и починио кривично дјело, сносиће одговорност”.

За премијера је, пак, извјештај МУП-а, који су ових дана објавили неки медији, намјештаљка и компромитација владе која није ни у каквој вези са Лазаревићем већ са њим самим. А на томе, како је рекао, раде „разни”.

Ово није први пут да због Шарића има „шумова” на везама у влади. Подсјетимо, за „Политику” предсједник владе је рекао да БИА и ВБА немају информације о везама неког актуелног члана владе са Шарићем. Реагујући на ту изјаву Вучић је рекао да нема одговор на питање да ли је неко од чланова владе сарађивао са одбјеглим нарко-босом Дарко Шарићем зато што је истрага у току.

Осим око Шарића, Српска напредна странка и Социјалистичка партија Србије никако да се усагласе ни око тога зашто (не) треба мјењати власт у Београду. Тако се предсједник Скупштине града и функционер социјалиста Александар Антић изненадио изјавом потпредсједника СНС-а Небојше Стефановића да може да гарантује да у наредних тридесет дана неће бити промјене власти у главном граду. Објашњење оваквог става, како је истакао Антић, социјалисти очекују у наредним данима.

Адвокат Божо Прелевић не вјерује да би упркос овим чаркама влада могла да падне ускоро. У питању је, како он оцјењује, „само мало мрцварење међу хомогеном владом где влада велико другарство”. Све ово што се дешава он би, каже, ставио у контекст борбе за рејтинг и позиционирање на политичкој сцени „упркос великом другарству и томе што дишу ко један”, што каже Динкић.

„Ја од државних органа не очекујем обавјештење ко је с ким био у контакту, него ко је извршио које кривично дело. Ја бих волео да нам кажу ко је још био у контакту са Шарићем. Јер ако нам кажу само за једног ја бих онда могао да закључим да он није био са другима, а ако треба да им ја кажем са ким је још био па ја ћу да им кажем. Значи, не можете изаћи са једним именом”, категоричан је Прелевић и позива државне органе да умјесто што пласирају информације процесуирају оне за које се докаже да су учинили неко кривично дјело.

Професор Владимир Гоати оцјењује да у једној нехомогеној коалицији каква је код нас на власти увијек нешто може да буде разлог за излазак на ванредне изборе.

„Питање је само да ли некоме одговара да то буде окидач. То што Дачић нема сазнања још не значи да током грозничаве провере ништа није утврђено, да неко други можда нема нека сазнања. Али да ли ће се ићи на изборе зависи од укупних жеља коалиционих партнера, односно уверења некога да ће изборна судбина бити њима наклоњена. Све зависи од процене и степена стрпљења сваког од партнера, а нарочито најјачег партнера”, сматра Гоати.

На питање да ли је чврст став СПС-а да не напусти власт са ДС-ом у Београду мотивисана чувањем важног адута у политичкој трговини са СНС-ом и чувањем сопствених кадрова од могућих афера, Прелевић каже да је то једна од опција.

„Уколико би то био случај бацила би се сенка на успешне потезе које је ова власт учинила у борби против криминала. Онда се може закључити да су то урадили у некој борби за власт. Овде је проблем што се из немуштих изјава и исказа не зна да ли је исказ срачунат да се некоме прети, да му се спушта рејтинг, да ли то звучи као најава хапшења или се ради о некаквом кривичном делу. Ако је у питању ово последње, онда се поставља питање што није процесуирано”, објашњава Прелевић и додаје да је проблем српског друштва не само таблоидизација медија него и политичка таблоидизација.

Гоати не искључује могућност да се „случај Београд” заврши у четири ока између предсједника СНС-а и СПС-а. Зато је, како каже, могуће да чак ни круг њихових најближих сарадника не буде увијек сасвим у току.



Оставите одговор