Словњнија плаћа одштету за избрисане грађане
Словенија је усвојила Закон о одштети више хиљада грађана који су након што је ова некадашња југословенска република прогласила независност 1991. године, избрисани из регистра пребивалиштва чиме су остали без социјалне сигурности или правног статуса. Закон који је усвојен са 46 гласова за и 29 против, донијет је након одлуке Европског суда за људска права […]
Словенија је усвојила Закон о одштети више хиљада грађана који су након што је ова некадашња југословенска република прогласила независност 1991. године, избрисани из регистра пребивалиштва чиме су остали без социјалне сигурности или правног статуса.
Закон који је усвојен са 46 гласова за и 29 против, донијет је након одлуке Европског суда за људска права прошле године који је наложио Словенији да плати одштету такозваним “избрисаним грађанима”, пренио је АФП.
Око 25.000 југословенских држављана који су живјели у Словенији уклоњени су из регистра грађана након што је она прогласила независности 1991. године, а да о томе нису обавијештени.
Као резултат тога, остали су без социјалне сигурности, здравственог осигурања или важеће радне дозволе, што их је приморало да напусте земљу или у њој остану илегално.
Тренутно само 12.000 људи испуњава услове новог закона о одштети која ће им бити исплаћена у пет рата, рекао је министар унутрашњих послова Грегор Вирант у парламенту додавши да ће ова мјера државу коштати око 130 милиона евра.
Законом се, како преносе словеначки медији, предвиђа да се “избрисанима” за сваки мјесец који су провели без грађанских права исплати фиксна сума од 50 евра.
Европски суд за људска права прошле године је наложио Словенији да исплати шесторици “избрисаних грађана” по 20.000 евра надокнаде, утврдивши да је Словенија прекршила њихова права.
Суд је такође захтјевао да се усвоји општија шема компензације за све “избрисане”.
Представници “избрисаних грађана” критиковали су закон, захтјевајући већу одштету и најављујући жалбе Европском суду.