САД имају највећу затворску популацију која и даље расте

Сједињене Америчке Државе (САД) имају највећу затворску популацију од свих развијених земаља, како у бројкама, тако и процентуално у односу на укупан број становника. Ова чињеница је остала непромјењена и у прошлој години. Након неколико година у којима је забиљежен благи пад затворске популације, број затвореника у САД је поново порастао током 2013. године. Више […]

четвртак, октобар 30, 2014 / 12:13

Сједињене Америчке Државе (САД) имају највећу затворску популацију од свих развијених земаља, како у бројкама, тако и процентуално у односу на укупан број становника. Ова чињеница је остала непромјењена и у прошлој години. Након неколико година у којима је забиљежен благи пад затворске популације, број затвореника у САД је поново порастао током 2013. године.

Више од 1,57 милиона затвореника се 31. децембра 2013. године налазило у савезним, државним и окружним затворима широм САД. У федералним затворима, више од пола затвореника осуђених на казну затвора дужу од годину дана се иза решетака налази због кривичних дјела повезаних са злоупотребом опојних дрога. У државама као што су Лоуизијана, Мисисипи, Оклахома, Тексас, Алабама, Арканзас, Аризона и Џеорџиа, најмање 1% мушког дијела популације се 31. децембра налазило у затвору.

Такође, широм САД су присутне расне неједнакости када су у питању затвореници. Припадници црне расе имају шест пута већу вјероватноћу да заврше у затвору него што је то случај са бјелцима. С друге стране, код „хиспано“ американаца та вјероватноћа је већа 2,4 пута, указују подаци које је су презентовани у оквиру Сентенцинг Пројецта.

Ипак, ове бројке не приказују потпуну слику америчког затворског система. Многе процјене говоре да се у америчким затворима тренутно налази више од 2,4 милиона људи. Овај податак је резултат процјене која је, за разлику од претходно наведене, у обзир узела и 12 милиона људи који су осуђени на казне затвора које трају мање од годину дана и који на годишњем нивоу проциркулише кроз америчке затворе. Према извјештају “Prison Policy Initiative“, постоје и други механизми затварања људи који нису узети у обзир, као што су на примјер имиграциони притвори, кућни притвори и индијански окружни затвори.



Оставите одговор