Пореска управа: Принудном наплатом потражујемо износ од 350 милиона КМ

Пореска управа Републике Српске покренула је 118.000 поступака принудне наплате пореских обавеза у којима потражује износ од 350.000.000 КМ, изјавила је директор ове управе Зора Видовић. Она је навела да се у принудној наплати блокирају рачуни дужника и готовина, покреће се дизање прво покретне, па ако се дуг не намири, онда и непокретне имовине, те […]

уторак, новембар 5, 2013 / 09:24

Пореска управа Републике Српске покренула је 118.000 поступака принудне наплате пореских обавеза у којима потражује износ од 350.000.000 КМ, изјавила је директор ове управе Зора Видовић.

Она је навела да се у принудној наплати блокирају рачуни дужника и готовина, покреће се дизање прво покретне, па ако се дуг не намири, онда и непокретне имовине, те истакла да Пореска управа једнако третира сви дужнике.

Видовићева је синоћ за Радио-телевизију Републике Српске рекла да посебан проблем у наплати пореских потраживања представља то што је највећи број дужника у стечају, гдје се у просјеку наплати око 10 одсто потраживања.

Према њеним ријечима, за девет мјесеци ове године принудно је наплаћено дупло више средстава него у цијелој прошлој години.

Видовићева је нагласила да је велики број пореских обвезника који редовно измирују обавезе.

Директор Пореске управе навела је да се у репрограму пореског дуга налази укупан износ од око 270.000.000 КМ.

Видовићева је оцијенила да се "јако поправило" Јавно предузеће "Шуме Српске" када је ријеч о пореској дисциплини. Она је прецизирала да су пореска дуговања овог предузећа од 1,5 до два милиона КМ, те да је износе које је требало уплаћивати у буџете инвестирало у репродукцију.

Она је подсјетила да су инспектори Пореске управе кренули у принудну наплату пореза на непокретности, јер је тренутни ниво наплате овог пореза износи 80 одсто од доспјелог.

Видовићева је рекла да се кренуло у такав вид наплате у оним општинама које имају низак проценат наплате, појаснивши да се у принудној наплати прво плијене примања дужника, а ако их дужник нема, онда покретна и непокретна имовина.

Она је истакла да проблем у наплати овог пореза представљају лица која живе у иностранству, а имају имовину у Српској и која се, долазећи у Републику Српску, не јављају Пореској управи ради регулисања дуговања.

Видовићева каже да ће таквим дужницима имовина бити стављена под хипотеку.



Оставите одговор