Ново цурење: Инглиш о домаћим политичким приликама
Иако Ваша посјета, заједно са министром иностраних послова Шведске Билтом, нуди пријеко потребну подршку за политичке промјене, она долази у вријеме када су тензије веће него што су виђене послије пада априлског пакета уставних промјена 2006. године. Написао је то у депеши од 6. октобра 2009. године замјенику америчког секретара Џејмсу Штајнбергу тадашњи амбасадор СAД […]
Иако Ваша посјета, заједно са министром иностраних послова Шведске Билтом, нуди пријеко потребну подршку за политичке промјене, она долази у вријеме када су тензије веће него што су виђене послије пада априлског пакета уставних промјена 2006. године.
Написао је то у депеши од 6. октобра 2009. године замјенику америчког секретара Џејмсу Штајнбергу тадашњи амбасадор СAД у БиХ Чарлс Инглиш. Ову депешу Aмбасаде СAД у БиХ објавио је сајт "Викиликс" током викенда, када је пустио 300 нових депеша.
Штајнберг је у БиХ одвојене сусрете са политичким лидерима имао 8. и 9. октобра, а Инглиш га је информисао о сваком од њих, посебно лоше пишући о лидеру СНСД-а и тадашњем премијеру РС Милораду Додику.
– Борбена реторика лидера Срба Милорада Додика ескалирала је и он отворено оспорава међународну заједницу пријетњама да се бонска овлашћења и наметања високог представника неће поштовати у РС – написао је Инглиш.
Ништа наклоњенији није био ни лидеру ХДЗ-а БиХ Драгану Човићу, за којег је написао да је у "топлијим односима са Додиком због заједничког страха обојице од кривичног гоњења".
Инглиш се у тој депеши једино похвално изразио о лидеру СДA Сулејману Тихићу.
– Тихић је очврснуо своју позицију одбијајући да се сретне са Додиком и упозоравајући на могућност насиља и конфликта у БиХ ако се OHR затвори прерано – написао је Инглиш.
Инглиш је описујући Додика рекао да "лидер СНСД-а подрива државу".
– Његов циљ је, у најмању руку, да врати Републику Српску на ниво аутономије коју је уживала по завршетку рата. Он заговара ЕУ и НATO интеграције, али инсистира на томе да је интегритет РС важнији од чланства у ЕУ и НATO-у – написао је Инглиш у депеши.
Додао је и да "Додик и чланови његове странке показују спремност да одрже референдум о уласку у НATO чланство, јер је у овом ентитету опала подршка НATO-у".
Инглиш је оптужио СНСД и да предузима једностране кораке да разбије "Електропренос", те да је Додик запријетио повлачењем Срба из заједничких институција када је Валентин Инцко продужио мандат директору "Електропреноса".
– Додик доводи у сумњу и пресуде Суда БиХ за ратне злочине, те дјеловање страних судија и тужилаца у РС – написано је Инглиш.
О бошњачким лидерима Инглиш је изнио само основне податке, а за Човића је још написао да нема озбиљног ривала међу хрватским лидерима.
Инглиш је написао и да ће "у овом затрованом политичком окружењу, које је већ растројено због ранијег почетка кампање за изборе у октобру 2010. године, постизање компромиса бити изузетно тешко".
– Основни проблем у БиХ је што држава нема легитимитет међу све три етничке групе, а Бошњаци, Срби и Хрвати се разликују у својим визијама о Босни у каквој би хтјели да живе – навео је Инглиш.
Додао је да Бошњаци, који чине 50 одсто становништва у БиХ, желе јаку, централизовану државу, а да неки траже да се укине РС.
За Хрвате је навео да желе свој ентитет и осјећају да њихови интереси нису заштићени у оквиру ФБиХ.
– Срби су, послије дугогодишњег нападања, прихватили Дејтон. Они желе да одрже дејтонске структуре ентитета и да ослабе државу. Они тумаче строго Дејтонски споразум и покушавају да врате реформе предвиђене Дејтоном и евроатлантским интеграцијама, тврдећи да такве реформе нису изричито предвиђене Дејтоном – написао је Инглиш.
Он је за Србе још рекао да би многи вољели распад БиХ у корист независности РС, те да "просвећени Срби траже гаранције да ће статус РС остати непромијењен".