Њемачки услови за Србију: Прво Косово па све остало

Њемачка је спремила листу од девет захтјева које жели да убаци у преговарачки оквир ЕУ за Србију, коју подржавају званичници Велике Британије, а кључни захтјев је да се одмах отвори поглавље о Косову и Метохији – сазнају "Вечерње новости". Њемачко-британски папир, који је срочен на двије стране, како наводи лист, прослијеђен је државама чланицама ЕУ […]

петак, септембар 20, 2013 / 09:58

Њемачка је спремила листу од девет захтјева које жели да убаци у преговарачки оквир ЕУ за Србију, коју подржавају званичници Велике Британије, а кључни захтјев је да се одмах отвори поглавље о Косову и Метохији – сазнају "Вечерње новости".

Њемачко-британски папир, који је срочен на двије стране, како наводи лист, прослијеђен је државама чланицама ЕУ и тренутно се о њему воде разговори у Европском савјету.

Четири кључна захтјева "њемачког пакета" су да се осим поглавља 23. и 24. о правосуђу и људским правима и слободама, одмах отвори и поглавље 35. о Косову и Метохији, као и да се ова три поглавља посљедња затворе.

Берлин тражи да се примијене све тачке бриселског споразума, а да Београд константно на терену доказује да неће ометати Приштину у процесу европских интеграција.

Поновљен је захтјев да Београд и Приштина потпишу споразум о добросусједским односима прије пуноправног чланства у ЕУ, као и да се преговори суспендују у било ком моменту уколико Београд оклијева или прекине спровођење преузетих обавеза.

Преосталих пет тачака, мање-више, пресликавају Декларацију о Србији, коју је Бундестаг усвојио 27. јуна, у којој се тражи успјех локалних избора, потпуно уклањање паралелних структура на сјеверу Косова, слободно кретање косовских цариника.

Међу тим захтјевима су наставак реформе правосуђа и борба против корупције, помирење у региону и видљив напредак у откривању и гоњењу починилаца паљења њемачке Амбасаде 2008. године.

Постојање њемачко-британске иницијативе потврдио је за "Новости" и Александар Шокенхоф, функционер ЦДУ, који је поручио да Србија још није испунила услове за почетак преговора.

Први потпредсједник Владе Србије Александар Вучић узвратио је да је "Србија урадила неке ствари за које Шокенхоф, изгледа, није сазнао, а оно мало што није испуњено није кривица Београда".

ЕУ би требало у децембру да усвоји преговарачки оквир за Србију.



Оставите одговор