Њемачка: Санкције Америци због прислушкивања

Преговори Њемачке и Америке о забрани узајамног шпијунирања запали су у ћорсокак, а поједини политичари предлажу и економске санкције САД, пишу њемачки медији. "Американци један језик разумију веома добро, а то је језик привреде", рекао је Штефан Мајер из баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ), "сестринске" партије свењемачке Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) канцелара Ангеле Меркел, предлажући економске санкције. […]

петак, јануар 17, 2014 / 11:16

Преговори Њемачке и Америке о забрани узајамног шпијунирања запали су у ћорсокак, а поједини политичари предлажу и економске санкције САД, пишу њемачки медији.

"Американци један језик разумију веома добро, а то је језик привреде", рекао је Штефан Мајер из баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ), "сестринске" партије свењемачке Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) канцелара Ангеле Меркел, предлажући економске санкције.

Експерт за спољну политику ЦДУ и координатор владе за трансатланске односе Филип Мисфелдер у преговорима са Бијелом кућом захтјевао је одлучно држање и чврст наступ владе у Берлину.

Како би то конкретно требало да изгледа, Мисфелдер је оставио отвореним, али је одбио захтјеве за увођењем економских санкција Америци.

"Тиме би ми засјекли у сопствено ткиво", рекао је Мисфелдер и предложио да се, на примјер, при преговорима о уговору о стварању слободне зоне са Америком, преговарачка страна стриктно придржава и заступа њемачке и европске интересе и не излази превише у сусрет америчким интересима.

Њемачки лист "Зидојче цајтунг" тврди "нећемо добити ништа", позивајући се на њемачке преговарачке кругове, према чијим информацијама Американци не желе чак ни да обећају да ће престати да прислушкују чланове њемачке владе.

"Њемачка влада је у преговорима са америчким партнерима, како би се сарадња наших служби поставила на нове основе", гласи званични став Берлина, како је рекла један портпарол владе.

"Разговори трају", рекао је министар унутрашњих послова Томас де Мезијер, док је предсједник посланичког клуба владајуће Социјалдемократске партије Томас Оперман упозорио да пропаст уговора не би била прихватљива.

"То би онда промијенило политички карактер односа са Америком", упозорио је Оперман.

У америчкој шпијунској афери није била поштеђена ни канцелар Меркелова, чији су мобилни телефон, према сазнањима њемачких медија, Американци такође прислушкивали.



Оставите одговор