НИС отворио пумпу у Трну

Руски "Газпромњефт" планира преко "Нафтне индустрије Србије" (НИС) ове године пустити у рад 36 бензинских пумпи у БиХ у шта ће укупно бити инвестирано око 90 милиона евра, истакли су челници НИС-а на јуче, свечаном отварању своје пумпе у Трну, код Лакташа. Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а, рекао је у обраћању бројним званицама да излазак […]

четвртак, јануар 24, 2013 / 19:27

Руски "Газпромњефт" планира преко "Нафтне индустрије Србије" (НИС) ове године пустити у рад 36 бензинских пумпи у БиХ у шта ће укупно бити инвестирано око 90 милиона евра, истакли су челници НИС-а на јуче, свечаном отварању своје пумпе у Трну, код Лакташа.

Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а, рекао је у обраћању бројним званицама да излазак на тржиште БиХ кроз ширење малопродајне мреже представља стратешки корак за ту компанију.

НИС је у том циљу досад купио двије пумпе у Трну на улазу у Бањалуку, затим шест станица "Октан промета" у источном дијелу РС и 28 пумпи аустријског ОМВ-а у БиХ.
"Упоредо са жестоком контролом квалитета горива, непрестано радимо на побољшању квалитета услуга и техничке опреме наших бензинских станица. Поред тога, зарад веће ефикасности рада планирамо да нашу малопродајну мрежу у БиХ допунимо и премијум бензинским станицама под брендом ‘Газпром’", истакао је Кравченко.

Алексеј Шабашов, директор фирме "НИС Петрол" за подручје БиХ, казао је за "Независне" да ове године, поред већ преузетих 36 пумпи, планирају отворити још неколико пумпи и то у Бањалуци, Броду и на подручју ФБиХ.

Упитан да ли ће НИС и "Нестро петрол", који је такође у власништву руске државне нафтне компаније (Зарубежњефт), имати заједничку стратегију за БиХ и регион, Шабашов је рекао да ће те двије компаније "дјеловати одвојено, али да нису конкуренти већ партнери".

НИС, истовремено, како је рекао Кравченко, ради на истраживању нафте и гаса у РС у шта су прошле године инвестирали 10 милиона евра, док ове године планирају проширење истраживачких сеизмичних активности и отварање првих бушотина уз улагање више од 10 милиона евра.

Излазак на тржиште БиХ кроз ширење малопродајне мреже представља стратешки корак за руску компанију

Жељко Ковачевић, министар индустрије, енергетике и рударства РС, рекао је да је НИС један од највећих инвеститора у РС, изражавајући увјерење да ће пружити висококвалитетне услуге по европскеим стандардима.

"Влада РС и Министарство биће поуздан партнер овом и другим инвеститорима, јер само нова улагања могу омогућити привредни развој РС и бољи живот грађанима", казао је Ковачевић.

У НИС-у планирају да у наредне двије до три године постану један од највећих играча на тржишту Балкана. Поред највеће мреже од 332 бензинске пумпе у Србији и отворене прве станице под брендом "Газпром", НИС планира да до краја ове године у свом власништву има најмање 100 бензинских пумпи у Бугарској, Румунији и БиХ.

НИС у Бугарској, осим пумпи, има и складиште нафтних деривата, у Румунији се очекује да ће у овој години почети да раде бензинске станице купљене прошле године, а у плану је и почетак изградње складишта у Темишвару.

Ширење мреже бензинских станица омогућиће НИС-у већу продају горива Еуро 5 квалитета из Рафинерије Панчево, чија је модернизација завршена крајем прошле године.

Компанија је и у области истраживања и производње почела ширење у региону – у Румунији, Мађарској и БиХ, а према најавама руководства, већ у овој и 2014. се очекују први резултати у повећању производње нафте и гаса из тих концесија.



0 КОМЕНТАРА

  1. Упитан да ли ће НИС и „Нестро петрол“, који је такође у власништву руске државне нафтне компаније (Зарубежњефт), имати заједничку стратегију за БиХ и регион, Шабашов је рекао да ће те двије компаније „дјеловати одвојено, али да нису конкуренти већ партнери“.

    drugim rijecima, Gazprom je sa NISom napravio legitiman i korektan posao, i ne mijesajte nas sa tzv. Zarubeznjeftom i Nestro Petrolom jer ne znamo sta ce sa njima biti kad Milorad Dodik zavrsi u zatvoru.

  2. Prema Zaključku Konkurencijskog vijeća BiH po Prijavi namjere koncentracije privrednog subjekta OAO NeftegazInKor, Moskva, Ruska Federacija, i privrednog subjekta Rafinerija nafte Bosanski Brod, BiH , navodi se da na dan potpisivanja privatizacionog ugovora, 2.2.2007. godine, je struktura vlasništva NeftegazInkora slijedeća:

    • 40% vlasništva drži Zarubežnjeft, firma u 100% državnom vlasništvu,
    • 20% vlasništva ima firma Invest-tehnologije, doo, Moskva, čiji je jedini vlasnik nepoznato fizičko lice,
    • 20% vlasništva ima firma Nepata, doo, Moskva, čiji je jedini vlasnik nepoznato fizičko lice,
    • 20% vlasništva ima firma Junik Development, doo, Moskva, čiji su suvlasnici nepoznato fizičko lice i Ruska Federacija, u nepoznatom omjeru.


    poslije je doslo do promjene vlasnistva, Zarubeznjeft je otkupio preostale udjele (nisam siguran da li sve), i to onda kada su shvatili da ce privatizacija proci kako ce proci (otpis potrazivanja, isplata dijela obaveza iz budzeta, kreditno opterecenje umjesto investicija + svasta nesto)

Оставите одговор