Научници упозоравају: Предатори изумиру великом брзином

Прије отприлике два мјесеца, ЕУ је упозорила: без икакве интервенције, око 25% познатих врста може нестати у кратком року. Тако је рођена иницијатива да се до 2020. године испуни шест циљева усмјерених на заштиту врста и екосистема. Но, ситуација је још драматичнија него што се досад мислило. Међународни научници и стручњаци, под вођством Јима Естеса […]

петак, јул 15, 2011 / 10:32

Прије отприлике два мјесеца, ЕУ је упозорила: без икакве интервенције, око 25% познатих врста може нестати у кратком року. Тако је рођена иницијатива да се до 2020. године испуни шест циљева усмјерених на заштиту врста и екосистема.

Но, ситуација је још драматичнија него што се досад мислило. Међународни научници и стручњаци, под вођством Јима Естеса са Универзитета Калифорнија, објавили су врло забрињавајуће упозорење у часопису "Сајенс": популација лавова, вукова, леопарда, морских паса – великих свјетских предатора – смањује се тако великом брзином да се може рећи да је у токуку „шесто масовно изумирање“ у историји Земље.

Научници кажу да је ријеч о „најдубљем утицају који је човјек икад имао на природу.“ Студија је анализирала најновија истраживања екосистема и напомиње да су учинци нестанка предатора катастрофални, а преносе се и на флору, фауну и постојећа станишта.

Примјера ради, повећава се број инвазивних врста, шире се заразне болести, догађају се промјене тла, квалитете воде, атмосфере и вегетације – а све то доводи до смањеног упијања угљен диоксида.

Главни кривци за пад броја предатора јесу лов и фрагментација станишта. А губици су драматични и у популацији великих биљоједа, као што су слонови и бизони.

Нестајање животиња с врха ланца исхране покренуло је низ негативних учинака који се преносе и на ниже новое, уништавајући многе биљне и животињске врсте.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор