НАТО агресија – почетак цијепања Србије

Циљ агресије НАТО-а на СР Југославију /СРЈ/ био је распарчавање њене територије, и та политика се и даље наставља, сагласни су учесници округлог стола "Да се не заборави агресија НАТО – Косово и Метохија 13 година послије", који се одржава у Центру Сава у организацији Београдског форума за савјет равноправних. Амбасадор Русије у Србији Александар […]

петак, март 23, 2012 / 13:23

Циљ агресије НАТО-а на СР Југославију /СРЈ/ био је распарчавање њене територије, и та политика се и даље наставља, сагласни су учесници округлог стола "Да се не заборави агресија НАТО – Косово и Метохија 13 година послије", који се одржава у Центру Сава у организацији Београдског форума за савјет равноправних.

Амбасадор Русије у Србији Александар Конузин рекао је да је бомбардовање било демонстрација политике силе за успостављање хегемоније у унипоралном свијету и усмјерено против српског народа, а не против владавине Слободана Милошевића.

"Задатак је био исцрпити државу и деморалисати Србе и показало се да су посљедице веома тешке, јер ране нису до данас залијечене. Људске жртве су ненадокнадиве, а привреда се не може опоравити од нанесене штете. За забринутост је и велики пораст онколошких обољења на мјестима која су била изложена бомбама са осиромашеним уранијумом", рекао је Конузин.

Он је подсјетио да је изговор за бомбардовање био егзодус Албанаца, али да је више избјеглица напустило јужну српску покрајину након почетка бомбардовања – око 200 000 људи, који се до данас нису вратили на своја огњишта.

Конузин је закључио да је бомбардовање трасирало пут сепаратизму Косова и да је њиме отворен полигон за тестирање мијешања западних сила у унутрашње ствари држава уз примјену силе, што је показао примјер Либије и Сирије.

Предсједник Београдског форума за савјет равноправних Живадин Јовановић рекао је да агресија, путем притисака, уцјена и манипулације траје од почетка распада СФРЈ до данас. "Циљ нису ни демократија ни људска права, већ дробљење прво Југославије, а Србији се данас отима Косово и Метохија, разара се државни, културни и духовни идентитет Срба", каже Јовановић.

Према његовим ријечима, садашње власти се прелако одричу Резолуције 1244 Савјета безбједности УН, која је од стратешког заначаја за Србију, а чешће се на њу позивају Кфор и Унмик кад ограничавају права Срба у покрајини него Влада Србије.

"Резолуција 1244 сведена је на смоквин лист којим се покушава сакрити пузеће признавање Косова. Документ који за Србију има стратешки значај сведен је на фус ноту са звездицом у исту раван са саветодавним мишљењем суда правде", сматра Јовановић.

Он је критиковао садашње власти што питање стауса Косова и Метохије готово више нико и не помиње и закључио да кандидатура за чланство у ЕУ и избори нису вриједности који се могу упоредити са националним идентитетом и државом, те додао да Србија треба да се врати освједоченим историјским пријатељима, јер историја "тек почиње".

Бивши министар спољних послова СРЈ и Србије Владисалав Јовановић рекао је да се напади на Србију настављају и да ће послије Косова и Метохије на ред доћи и друге области.

Он сматра да је циљ западних земаља да пребаце кривицу за све што се дешавало посљедњих 20 година на простор бивше Југославије на Србе, како би оправдали себе и своје учешће у разбијању СФРЈ.

Према његовим ријечима, Србија је погријешила јер је прије двије године повукла резолуцију из УН, која је, како-тако, оспоравала отцјепљење Косова и Метохије. "Без нашег пристанка они никад не могу бити стварно независни и требало би да будемо чврсти у свом ставу да би дошли до компромиса, а не овако, када се пристаје на све услове са запада", рекао је Јовановић.

На округлом столу је речено и да је овај скуп комеморација жртвама агресије НАТО-а у којој је страдало 3500 људи, бораца за одбрану, полицајаца, војника, дјеце, жена, као и онима који су умрли од посљедица бомбардовања осирумашеним уранијумом, чији се број не зна и никад се неће сазнати.

Скупу су присуствовали и амбасадор Бјелорусије, представници кинеске и иранске амбасаде, те гости из Чешке.



Оставите одговор