Mинистарство: Удружимо се и заштитимо животну средину

Сутра ће се, поводом Свјетског дана животне средине, у организацији Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију и јединица локалне самоуправе, широм Републике Српске одржати акције чишћења зелених површина, школских и дворишта јавних установа, обала ријека и паркова, саопштено је из министарства. Акцијама руководе административне службе општина, а значајну подршку даће комунална предузећа и предузећа […]

понедељак, јун 4, 2012 / 15:19

Сутра ће се, поводом Свјетског дана животне средине, у организацији Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију и јединица локалне самоуправе, широм Републике Српске одржати акције чишћења зелених површина, школских и дворишта јавних установа, обала ријека и паркова, саопштено је из министарства.

Акцијама руководе административне службе општина, а значајну подршку даће комунална предузећа и предузећа која управљају регионалним депонијама која ће, осим што су на располагање ставили механизацију и запослене, отпад прикупљен у данашњим акцијама бесплатно одвозити и третирати на депонијама, наводе у министарству.

Саопштење:

Свјетски дан заштите животне средине, 5. јуни, први пут обиљежен 1972. године и од тада представља основни инструмент путем којег Уједињене нације стимулишу подизање глобалне свијести о значају заштите животне средине и позивају на политичку ангажованост и предузимање конкретних мјера и активности.

На тај дан људи широм свијета дјелују уједињени у активностима како би обезбиједили чистију, зеленију и сјајнију будућност, како за себе тако и за генерације које долазе.

Свјетски дан заштите животне средине је глобални догађај и обиљлежава се на свим континентима. Владе, појединци, невладине организације, локалне заједнице, привреда и медији организују различите акције којима истичу своје опредјељење према заштити и унапређењу животне средине и потребу за промјеном мишљења и понашања. Овај дан се обиљежава широм свијета бројним активностима као што су стручни и научни скупови, активности на локалном нивоу као што су шетње, садња дрвећа, бициклистичке вожње, концерти, изложбе ликовних остварења, фестивали, такмичења у школама, кампање чишћења и рециклирања као и кампање са тематиком из области заштите животне средине. Медији су значајан партнер и имају кључну улогу у подизању информисаности и свијести јавности у вези са питањима заштите животне средине.

Овогодишњи мото Свјетског дана заштите животне средине је „Зелена економија: Јеси ли укључен?“ Концепт зелене економије подразумијева, у основи, широко коришћење обновљивих извора енергије, повећање броја радних мјеста подржано од стране владе и приватних инвеститора и инвестиције у тзв. зеленим гранама индустрије, уз спречавање губитка биолошке разноликости и могућности екосистема. Зелена економија се дефинише и као она економија која емитује мало угљеника, ефикасно користи природне ресурсе и која је социјално одржива.

С обзиром да је Босна и Херцеговина ратификовала Оквирну конвенцију УН о промјени климе 2000. године и Кјото протокол 2008. године, Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију, које је Влада Републике Српске именовала да спроводи УН Оквирну конвенцију о климатским промјенама у име БиХ, води интензивне активности у оквиру Овлаштеног тијела (Designated National Authority – DNA) у Републици Српској и Босни и Херцеговини, управо на реализацији пројеката Механизма чистог развоја – CDM (Clean Development Mechanism). Основна сврха Механизма чистог развоја (CDM) је да помогне земљама у развоју (земљама које нису потписнице Анекса 1 – у које спада и БиХ) да се развијају на принципима одрживог развоја, истовремено помажући индустријализованим земљама (потписницама Анекса 1 UNFCCC-a) у остваривању њихових обавеза за редукцијом емисија гасова који изазивају ефекат стаклене баште.

Активностима Министарства у оквиру DNA тијела омогућени су примарни услови за привлачење страних инвестиција у Републику Српску од стране индустријализованих земаља чланица Конвенције, путем инвестирања у наше приоритетне секторе, као што су енергетика, шумарство, хемијска индустрија, чиме се омогућава њихово развијање на принципима одрживог развоја употребом модерних тзв. „зелених“ технологија. Што је посебно значајно, овим се отварају могућности за потенцијално повећање трансфера новца у Републици Српској, модернизацију индустрије, као и отварање нових радних мјеста.

Полазећи од чињенице да је Свјетски дан заштите животне средине прилика да се мотивишу сви појединци, организације и предузећа да преузму позитивне кораке у заштити животне средине у својим домовима, школама и радним мјестима, с циљем усвајања начина живота у складу са природном околином, Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију је у сарадњи са јединицама локалне самоуправе, организовало акције чишћења отпада у којима учествују ученици основних и средњих школа, представници цивилног друштва, привредна друштва, велики број волонтера и сами грађани. Овакав начин обиљежавања Свјетског дана животне средине је, практично, најава велике акције „Let’s Do It – очистимо земљу за 1 дан“ чији је циљ уклањање дивљих депонија у урбаним и руралним подручјима. Пројекат је посвећен рјешавању проблема дивљих депоније које требају бити очишћене у једном дану. Акција уклањања дивљих депонија је планирана за 9.09.2012.године, а у чишћењу би учествовало око 50000 (педесет хиљада) волонтера.

Свјетски дан животне средине је тренутак да свако од нас постави себи питање колико смо заиста одговорни према животној средини и шта смо учинили да је сачувамо за генерације које долазе.



0 КОМЕНТАРА

  1. Jel ih nije sramota da ovo pisu?
    Nisam ni do kraja mogao da citam prazne floskule i fraze, sram ih bilo!
    Jel zelena ekonomija mozda ova izgradnja u centru, sve samim betonom?
    Jel mozda zelena ekonomija podrazumijeva isusivanje Bardace i uzgajanje kukuruza?
    Jel Grad potpisao Konvenciju da bi sve zelene povrsine betonirao?

    Gdje su sada oni borci za zastitu zivotne sredine? Bardaca je postala njiva, a niko, ni od novinara, ni od nevl. sektora, ni on institucija da se pozabavi vise tim pitanjem.

    Ocaj ocaj, sramota!!!

Оставите одговор