Логор који је радио и у миру: У Силосу су Срби премлаћивани до смрти

Свједок Тужилаштва БиХ Јово Крстић рекао је на суђењу за злочине над српским цивилима на подручју бивше сарајевске општине Хаџићи да је један заробљеник у логору "Силос" другог или трећег дана након премлаћивања умро, те да је њему познато да су четири лица умрла у "Силосу" током 1992. године. Крстић је из села До код […]

четвртак, август 22, 2013 / 15:42

Свједок Тужилаштва БиХ Јово Крстић рекао је на суђењу за злочине над српским цивилима на подручју бивше сарајевске општине Хаџићи да је један заробљеник у логору "Силос" другог или трећег дана након премлаћивања умро, те да је њему познато да су четири лица умрла у "Силосу" током 1992. године.

Крстић је из села До код Тарчина доведен у "Силос" крајем маја 1992. године са 10 комшија, након доласка полиције која је тражила оружје од цивила српске националности.

Он је рекао да их је на доласку у логор дочекао управник "Силоса" Бећир Хујић, а да је претучен након испитивања, неколико дана по довођењу. Крстић је навео да током заточења у логору "Силос" четири пута добио батине.

"Одмах ме Санџаклија почео тући по цјеваницама", рекао је Крстић и додао да му је, држећи га за косу, ударао главом од зид.

Претучен је и када су, како је навео, војници из Хрватске дошли у логор.

"Тај који је `дириговао` тучу чак је тјерао на усташке поздраве", присјетио се Крстић.

Он је рекао да је један заробљеник другог или трећег дана након премлаћивања умро, те да је њему познато да су четири лица умрла у "Силосу" током 1992. године.

Оптужница терети Мустафу Ђелиловића, Фадила Човића, Мирсада Шабића, Незира Казића, Бећира Хујића, Халида Човића, Шерифа Мешановића и Нермина Калембера за злочине против цивила и ратних заробљеника почињене у логору "Силос" и другим објектима на подручју општине Хаџићи.

Крстића је, како је рекао, једном приликом ударио стражар Буба Калембер, али није имао посљедице. Он је додао да је чуо да је овај стражар тукао и друге заробљенике.

Крајем 1992. године Крстић је са око 150 заробљеника пребачен у логор Крупа гдје су, како је рекао, услови били знатно бољи у односу на "Силос".

Крстић је рекао да је управник Крупе био Шеро Мешановић. Он је додао је да су заробљеници одлазили на радове, а према сазнањима свједока, четворица заробљеника су погинула на радовима.

Након девет мјесеци боравка у Крупи, Крстић је поново враћен у "Силос", одакле је пуштен у октобру 1995. године.

Суђење се наставља 29. августа.



Оставите одговор