Лагумџија као Харис својевремено: 300.000 побијених у БиХ!?

Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија изјавио је за Вашингтон пост да је у БиХ током рата погинуло више од 300 хиљада људи. Та изјава је наишла на осуде представика неких политичких партија у БиХ, посебно у Републици Српској. Посланица СДС-а у парламенту БиХ, Александра Пандуревић , истакла је да очекује од српског члана Предсједништва […]

понедељак, август 5, 2013 / 11:20

Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија изјавио је за Вашингтон пост да је у БиХ током рата погинуло више од 300 хиљада људи.

Та изјава је наишла на осуде представика неких политичких партија у БиХ, посебно у Републици Српској.

Посланица СДС-а у парламенту БиХ, Александра Пандуревић , истакла је да очекује од српског члана Предсједништва БиХ Небојше Радмановића да се огласи, "јер је Лагумџија иступио као министар спољних послова без усаглашавања става са Предсједништвом".

Шефкет Токачи не вјерује потпуно

Шевкет Хафизовић, делегат Клуба Бошњака у Вијећу народа Републике Српске, рекао је да је бројка од 300 хиљада "вјероватно пренаглашена", те да би у циљу утврђивања истине требало фомирати комисију која ће утврдити истину.

Аутор документа "Босански атлас мртвих", Мирсад Токача, рекао је да је њихово десетогодишње истраживање показало да је у БиХ погинуло око 100.000 људи, "од чега су 60 одсто Бошњаци".

Званичан превод из Министарства иностраних послова

“Свијет је прије осамнаест година свједочио убиству око 8.000 босанских мушкараца и дјечака у Сребреници, граду у источној Босни и Херцеговини, као и присилној депортацији приближно око 30.000 жена са њихове земље. И стога је Сребреница постала опће познати синоним, не само за бруталност која се десила током трогодишњег конфликта у бившој Југославији, већ и за човјечанство које је показало своју лошу и изопачену страну.

За разлику од других организама, људска бића су способна да уче на својим грешкама. И Сребреница је била једна трагична грешка из које би требало научити велику лекцију.

Ипак, чак и данас, 18 година након окрутних дешавања у Сребреници и трауме у Босни и Херцеговини, суочавамо се са најгором хуманитарном катастрофом 21. вијека која се дешава у Сирији. Сада на другом мјесту и у другом временском периоду свједоци смо масовне трагедије. Трагедија за коју се свијет обавезао ријечима да се „никад више“ неће догодити сада се понавља.

Три године након почетка рата у Босни и Херцеговини број мртвих износио је више од 300.000 а број избјеглица је био 1.3 милиона. У Сирији, више од 100.000 људи је убијено од почетка мирних протеста 2011. године. Хуманитарна помоћ је потребна за више од седам милиона Сиријаца, четири милиона Сиријаца је расељено унутар Сирије и 1.4 милиона избјеглица данас тражи уточиште у сусједним земљама.



Оставите одговор