Крагујевац: Уџбеник на Економском факултету се позива на Њуз.нет

У једном уџбенику за Економски факултет у Крагујевцу сатирични портал Њуз.нeт наведен је као релевантан извор. Аутор је одбио да за Б92 било шта коментарише. Њуз.нет је већ препознатљив сатирични портал који у форми вијести обрађује догађаје и људе. До сада се у неколико наврата дешавало да релевантни медији "насједну" на текстове Њуз нета. Свакако […]

среда, јул 10, 2013 / 18:28

У једном уџбенику за Економски факултет у Крагујевцу сатирични портал Њуз.нeт наведен је као релевантан извор. Аутор је одбио да за Б92 било шта коментарише.

Њуз.нет је већ препознатљив сатирични портал који у форми вијести обрађује догађаје и људе. До сада се у неколико наврата дешавало да релевантни медији "насједну" на текстове Њуз нета. Свакако да је најпознатији случај Србина који је у Египту убио ајкулу која је нападала туристе тако што је пијан скочио на њу.

Међутим, сада се то десило једној академској институцији.

На друштвеним мрежама појавила се фотографија 302. стране из уџбеника Директни маркетнг Економског факултета у Крагујеву, аутора доцента др Милана Коцића.
У уџбенику за предмет Директни маркетинг, који држи доцент Коцић, у поглављу "Утицај друштвених мрежа на продуктивност запослених" (судећи по фотографијама, студентима је наглашено да је то 75. испитно питање) цитиран је дио текста "Компанија Фејсбук забранила својим запосленима коришћење Фејсбука на послу", а Њуз нет је у фусноти наведен као релевантан извор.

У уџбенику дословно пише: "Поред многих примјера, можда је све највише запрепастила одлука власника компаније Фејсбук да, крајем 2011. године, забрани посјећивање ове друштвене мреже у току радног времена."

Наравно, у питању је измишљена вијест "њузоваца".

Доцент Милан Коцић потврдио је за Б92 да је он аутор уџбеника "Директни маркетинг“ али није желоо да било шта коментарише нити да одговори на питање како се десило да у својој књизи, као релевантан научни извор, користи један сатирични портал.

"Мени је овај случај чудан пре свега јер нисам знао да се у уџбеницима као извори уопште користе медији. Надам се да ће то престати да буде пракса после овога. Професори би, ако већ користе вести из медија као изворе, морали да пажљиво проверавају одакле шта цитирају. Најбоље би било да уопште не узимају медије као извор, већ друге стручне радове, научне чланке и уџбенике. Јер они су професори", каже за Б92 Виктор Марковић, један од чланова редакције портала Њуз нет.



0 КОМЕНТАРА

  1. Znali i Kragujevac ima ekonomski fakultet, ustrvari ima ceo univerzitet, poznata je afera sa kragujevačkim univerzitetom tačnije pravnim i još nekim gde su pohapšeni oni profesori što su prodavali ispite. Postalja se pitanje gde su granice našeg moralnog pada i propadanja ?
    Svaki veći grad u Srbiji i BiH po jedan ekonomski i pravni fakultet. Trebalo bi da smo ekonomski najrazvijenija pravna država u regionu. A mi ni više ekonomista ni propalije ekonomije. Pa šta nam rade ti toliki ekonomisti ? Izgleda oni kad diplomiraju te svoje ekonomije znaju sao na šalterima banaka popunjavati uplatnice, ili u privatnim firmama obračunati plate radnicima koliko im direktor mafijaš-eksploataor odreže da mininlano plati doprinose.
    Tipično za kolonije. Kolononijalni obrazovni sistem, kolinijalna, vlast, država, kolinijalni mediji, kolonijalna privreda.

    Sa tolikim ekonomskim i pravnim fakultetima po glavi stanovnika trebali bi biti ekonomska velesila jača od SAD.
    Šta proizvode ti ekonomski fakulteti i kakvi tipovi tamo predaju ? Da li se neki od tih ekomskih profesora nekada učestvovali u kreiranju privrednog sistema države ? Naravno da nisu. To su oni što su preko noći posle rata naprasno doktoriralim, neki čak i prije nego što su diplomirali. A onda su u neshvatljivo brzoj želji da to svoje na brzinu stečeno znanje prenesu studentima počeli otvarati fakultete po kasarnama, hangarima, fabrikama, i drugim ruševinama bivše države.

Оставите одговор