Коначно се види да има и таквих у ЕУ: Европарламентарац се заузео за Српску

Мислим да је дошло вријеме да РС у БиХ буде у позицији да брани свој идентитет и мислим да је у томе треба подржати, казао је у уторак навечер Едоуард Ферранд из Клуба заступника Европе нација и слобода који је реаговао на извјештај Цристиана Дана Преде.

среда, фебруар 15, 2017 / 16:21

Мислим да је дошло вријеме да РС у БиХ буде у позицији да брани свој идентитет и мислим да је у томе треба подржати, казао је у уторак навечер Едоуард Ферранд из Клуба заступника Европе нација и слобода који је реаговао на извјештај Цристиана Дана Преде.

Европски парламентарци данас су разматрали резолуцију о БиХ, чији је предлагач Цристиан Дан Преда, извјестилац Европског парламента за БиХ. Заступници су након тога дали своје мишљење о овој резолуцији о којој ће се гласати сутра.

Дан Преда је, између осталог, у своме излагању казао да изјаве предсједника РС у БиХ, Милорада Додика, изазивају тензије и да су велика пријетња за мир.

"Изјаве предсједника РС представљају велику пријетњу за мир и стабилност земље. Чињеница је да људи желе напредовати према Европи, али остаје читав низ ствари који се морају урадити. Када говоримо о борби против тероризма и организованог криминала, очекујемо већу посвећеност. Чињеница је да порука која се мора послати БиХ мора бити порука пуна наде", казао је Преда.

Члан Клуба заступника Европе нација и слобода у Европском парламенту и француске странке Национални фронт, Едоуард Ферранд је извјештај Дана Преде назвао "наивним" оптуживши Бошњаке као главни проблем за Европску унију. Ферранд је изнио неколико шокантних виђења попут оног да је именовање муслиманске мањине 1975. године проузроковало прве проблеме у бившој Југославији.

"Господине Преда, ваше је извјештај наиван и заправо је судјеловање у убиству европске нације. Када је 1975. године (Јосип Броз) Тито први пут увео муслиманску мањину то је изазвало прве проблеме. Наиме, никад таква мањина није постојала и у овом облику је призната као једна од народности. Чињеница јесте да тренутачно постоје два ентитета слиједом Дејтонског споразума. Срби су данас ти који су највише на удару. Они заправо само желе одбранити своју културу и политику, а данас хрватска и муслиманска саставница јесте та која жели ићи у смјеру приступања Европској унији како би остварили властите интересе и ни због чега другог", казао је Ферранд, који је поручио:

"Мислим да је дошло вријеме да РС у БиХ буде у позицији да брани свој идентитет и мислим да је у томе треба подржати".

На питање Дубравке Шуице, заступница Европске пучке странке, да ли сматра да би Европској унији било важно имати мирно и поуздано сусједство јер би евентуалним отцјепљењем РС била угрожена стабилност у региону, Ферранд је казао да је прави проблем у "бошњачком ентитету".

"Данас постоји проблем радикалног исламизма у БиХ и ‘бошњачки ентитет’ је тај који је дјеловао у смјеру развоја тог радикалног исламизма. То је оно што је права опасност за Европску унију", закључио је француски парламентарац.



Оставите одговор