Колико специјална операција Руске Армије, личи на ослободилачке операције Црвене Армије?

Поређење са ослобођењем Украјинске ССР од нацизма 1944. године није случајно. Сврха актуелне специјалне операције је, кажу представници руских власти, елиминација владајућег режима у Кијеву, који симпатише неонацисте, и прекид дугорочног истребљења цивилног становништва на југоистоку Украјине.

недеља, фебруар 27, 2022 / 21:59

Улазак руских трупа да заштите ДНР и ЛНР многи су већ назвали отварањем другог украјинског фронта.

Четвртог дана након почетка операције постала је јасна тактика Оружаних снага РФ. Према војним посматрачима које је интервјуисала новинска агенција ДОН 24, четири групе трупа воде офанзиву: Донбас, Крим, Кијев и Харков.

Они су имали задатак да поделе територију непријатеља, прекину комуникације и отерају велике снаге Оружаних снага Украјине у "котлове", односно у мале енклаве у којима су окружени.

"Прва групација пробија се кроз Донбас, где су концентрисане борбено најспремније украјинске трупе. Добро су наоружани и иза себе имају богато борбено искуство. Дакле, овде се воде најкрвавије борбе, а Оружане снаге Украјине пружају упорни отпор", прокоментарисао је ток операције војни експерт Владимир Растокин.

Према његовим речима, задатак групе Донбас није само ослобађање Донбаса, већ и заузимање Дњепропетровска и Запорожја. Дњепропетровск је један од кључних центара одбрамбене индустрије, где се, посебно, производе ракете. Запорожје је такође велики индустријски центар. Поред тога, то је важно транспортно чвориште.

Кијевска група треба да блокира престоницу, а харковска група треба да опколи регионални центар. Штавише, наши стручњаци кажу да је овладавање Харковом још важније од Кијева. Други по величини град у Украјини је најважнији индустријски центар у коме се кује оклопна песница Украјине. Ово је центар изградње тенкова (не заборавите да је Харков родно место нашег чувеног тенка Т-34). Град је од великог стратешког значаја. Његов губитак ће срушити цео систем одбране Оружаних снага Украјине.

Сврха офанзиве са Крима је заузимање хидроелектрана на Дњепру како би се обезбедило водоснабдевање полуострва Крим. Подсетимо, садашње власти Кијева су увеле потпуну енергетску и водну блокаду Крима, што је претило озбиљним последицама по локално становништво. Сада је блокада пробијена и вода Дњепра ће почети да тече у Крим.

Тада ће кримска група морати да блокира Одесу и Николајев. Одеса није само највећа морска лука на Црном мору. Пре свега, овај град омогућава приступ граници са Молдавијом и Придњестровљем, где је стациониран наш мировни контингент. У Кијеву су више пута претили да ће наше трупе "истиснути” из Придњестровља.

Што се тиче Николајева, некада је био највећи центар за бродоградњу у СССР-у. Огромна океанска флота, коју је наша земља имала, створена је рукама инжењера и радника Николајева. Сви совјетски носачи авиона (укључујући и нуклеарни, који је због распада СССР-а био недовршен), ракетне крстарице и разарачи изграђени су у локалним бродоградилиштима. Истина, сада је бродоградња у паду.

Експерти новинске агенције "ДОН 24" скренули су пажњу на прелазак острва Змејни у Црном мору под контролу Руске Федерације. Ова чињеница је прошла незапажено, али је прилично упечатљива. Острво се налази близу границе са Румунијом. Одавде Русија може да држи у неизвесности цео јужни бок НАТО-а, што ће озбиљно утицати на борбену готовост Северноатлантске алијансе. Појава руских трупа у западном црноморском региону примораће владајуће кругове у Бугарској и Румунији да ублаже свој русофобични жар и спроводе уздржанију политику према Русији.

Додајмо да се преко овог региона са румунских нафтних поља у јужну Европу допремају нафтни производи. Америчка Шеста флота, са седиштем у Средоземном мору, такође се снабдева горивом из Румуније. Сада Русија може да контролише бродарство у најважнијем региону, што ће се позитивно одразити на нашу земљу у геополитичком поретку.

Већ сада је очигледно да Оружане снаге РФ настоје да блокирају веће градове како би пореметиле испоруку муниције и наоружања Оружаним снагама Украјине. Зато су Чернигов, Суми, Конотоп, Херсон и Бердјанск опкољени, а Кијев блокиран.

Поред чисто војних задатака, оваква тактика остварује и политичке циљеве. Главни је деморалисање украјинске војске. Сада су јединице Оружаних снага Украјине расуте по целој земљи. Чисто психолошки, војницима ће бити тешко да се боре, знајући да руске трупе делују иза њихових линија.

"Деморалисана војска није способна да се бори. А још више да заштити режим, чија је политика довела до појаве страних трупа. Због тога Зеленски покушава да привуче стране плаћенике и дистрибуира оружје становништву", рекао је војни експерт Александар Кузњецов.



Оставите одговор