Који од спортова испадају, а који постају олимпијски?

Међународни олимпијски комитет (МОК) разматра укидање теквондоа из програма Олимпијских игара, од 2020. године, пише Журнал. Спорт који је у 2012. Србији донио најсјајније одличје на Играма у Лондону, захваљујући Милици Мандић, можда ће у Бразилу имати последњи наступ на Играма. У септембру ће у Буенос Ајресу бити одлучено који ће спорт, од њих 26 […]

петак, јануар 25, 2013 / 12:53

Међународни олимпијски комитет (МОК) разматра укидање теквондоа из програма Олимпијских игара, од 2020. године, пише Журнал.

Спорт који је у 2012. Србији донио најсјајније одличје на Играма у Лондону, захваљујући Милици Мандић, можда ће у Бразилу имати последњи наступ на Играма.

У септембру ће у Буенос Ајресу бити одлучено који ће спорт, од њих 26 (два сигурна), напустити олимпијску породицу. За једно мјесто конкурише 7 нових дисциплина (софтбол, карате, ролери, сквош, спортско пењање, вејкбординк и вушу).

"Већ сада мора да се одлучи ко ће учествовати, а ко неће, да би се почело са израдом квалификационих система. У Бразилу ће први пут учествовати такмичари у рагбију 7 и голфу, и они су сигурни да неће испасти после 2016. године", најавио је спортски директор Олимпијског комитета Србије Никола Куљача.

Међу спортовима који су на "ивици", су још један спорт који по традицији Србији доноси медаље на Играма, ватерполо, потом модерни пентатлон који је изутетно захтјеван за олимпијске прилике, те џудо и триатлон, што су изненађења.

"Одлука о спорту који ће да уђе на ОИ, а који ће да испадне умногоме зависи и од домаћина Игара 2020. године. МОК ће у септембру у Буенос Ајресу одлучити ко ће бити домаћин (кандидати Токио, Мадрид и Истанбул), и сигурно ће водити рачуна о заступљености и популарности тих спортова код домаћина", рекао је Куљача.

Тренер наше олимпијске шампионке Милице Мандић, Драган Јовић не брине за олимпијску будућност теквондоа.

"Нама је олимпијски турнир у Лондону био веома важан за опстанак. Како је у Енглеској све било беспрекорно и сваки од услова на које МОК гледа испуњен до максимума, престале су и приче о испадању. Све око Олимпијских игара је и велика политика, тако да нико са 100% сигурности не моће да каже шта ће да буде", рекао је Јовић и навео неке предности теквондоа.

"Прво што се гледа је заступљеност, а у нашој федерацији су 204 земље. Трибине су у Лондону биле пуне, медијски смо били изузетно покривени. Урађена је велика ствар увођењем електронских оклопа. Гледаоци могу да прате без проблема мечеве, а са друге стране нема много простора за произвољне судијске одлуке. Правила се лако примењују, све је јасно. Нема повреда, урађено је много да теквондо постане још атрактивнији", додао је Јовић.



Оставите одговор