Кинези преузимају Фармаленд средином марта

Послови у вези с продајом Говедарске фарме "Фармланд” из Нове Тополе су завршени, а кинески инвеститори до 15. марта би требало да изврше уплату и преузму управљање.

уторак, март 7, 2017 / 12:02

Послови у вези с продајом Говедарске фарме "Фармланд” из Нове Тополе су завршени, а кинески инвеститори до 15. марта би требало да изврше уплату и преузму управљање.

Казао је то за “Независне” Предраг Згоњанин, предсједник Управног одбора “Фармланда”, који је поручио како за ову фарму и запослене у њој након дугогодишње агоније долазе бољи дани.

Према његовим ријечима, посао у вези с продајом требало је да буде завршен још прије неколико мјесеци, али је “Фармланд” био дио инвестиционог пакета с још два субјекта чија се продаја уговарала, па се и на то чекало.

“Очекујемо да би сви послови закључно с примопредајом и пологом новца могли бити завршени до 15. марта. Они су се обавезали да ће фарму платити 24 милиона евра, а у њу ће инвестирати још 10 милиона како би зановили стадо и производњу”, казао је Згоњанин.

Како је оцијенио, за тај новац они добијају савремену механизацију и објекте те концесију за земљу која се простире на 1.540 хектара.

“Направили смо прву фабрику у југоисточној Европи за пелетирани стајски гној, а који се користи за органску храну. Та фабрика стоји, само треба упалити дугме. Ми нисмо могли јер су нам рачуни били блокирани. Ту је и најсавременија механизација, од комбајна, прскалица, система за наводњавање па све до аутоматске музилице вриједне неколико милиона марака”, каже Згоњанин.

Поручује како ће на послу остати 42 радника која су и до сада радила, а који, и поред бројних дуговања, нису напустили фарму.

Сматра како је “Фармланд” (бивши ПИК “Младен Стојановић”) жртва накарадног приватизацијског система јер је морао да плаћа дугове за које се није ни знало да постоје.

Оно што је било уписано као потраживање, то је испоштовано до 2008. године, а од када смо добили потврду о испуњавању обавеза из приватизационог уговора, почињу да се калеме дугови бившег ПИК-а ‘Младен Стојановић’ и сва наплата долази на ‘Фармланд’. Тада долази близу 10 милиона дуговања на наплату, да би се због тога пословање 2014. године урушило. У фебруару 2014. је пословање урушено јер је за наплату остало 1,7 милиона за процес из 1992. године. ‘Фармланд’ је на леђима носио сва дуговања ПИК-а који није измиривао своје обавезе, а које нису биле уписане у купопродајном уговору.

Иначе, уколико нови купци одлуче да се озбиљно посвете производњи, прво што ће морати да ураде је занављање стада.

Око 380 грла највјероватније ће завршити у клаоници јер су засушена и нису способна за мужу, а све је настало као посљедица неквалитетне исхране, за коју није било новца.

Дуговања фарме се рачунају у десетинама милиона марака, а ред за наплату поприлично је дугачак. Поред државе и банака, у њему су и радници, којима се дугује неколико плата, а који, док се ситуација не искристализује, не желе да коментаришу ништа у вези с преузимањем.



Оставите одговор