Јурчић: Пад кредитног рејтинга пријети Хрватској

Хрватски економски стручњак Љубо Јурчић сматра очекиваним потез агенције "Стандард и пурс" којим је смањен кредитни рејтинг девет земаља еврозоне и најављује да би се то могло десити и Хрватској. Јурчић је објаснио да земље којима је спуштен рејтинг већ дуже вријеме имају проблеме са својим финансијама. "То су земље које имају оба дефицита – […]

недеља, јануар 15, 2012 / 09:47

Хрватски економски стручњак Љубо Јурчић сматра очекиваним потез агенције "Стандард и пурс" којим је смањен кредитни рејтинг девет земаља еврозоне и најављује да би се то могло десити и Хрватској.

Јурчић је објаснио да земље којима је спуштен рејтинг већ дуже вријеме имају проблеме са својим финансијама. "То су земље које имају оба дефицита – буџетски и спољнотрговински дефицит. Оне нису почеле рјешавати изворе својих проблема па су им спустили рејтинг", рекао је за портал "Индекс" Јурчић и објаснио да се кредитним рејтингом означава колико је ризично инвестирати у неку државу.

Наводећи да и Хрватска има та два дефицита, Јурчић је наговијестио да би и њој могао пасти кредитни рејтинг.
"Правило је да кредитне агенције поразговарају с Владама и процијене шта оне предузимају. Ако виде да то предузимање неће умањити ризик инвестирања, онда кредитни рејтинг пада", појаснио је Јурчић и додао да би требало причекати још мјесец дана да би се видјеле праве намјере хрватске Владе о економским питањима.

Он је истакао да ће кредитни рејтинг Хратске падати, ако не буде битних заокрета. "Ако се види да се у Хрватској зауставља раст незапослености те производња почне брже расти од увоза и од домаће потрошње, онда ће то бити поправак рејтинга", рекао је Јурчић.

Јурчић сматра како Европа и свијет у овој кризи рјешавају само посљедице, а не и узроке, те оцјењује да Европа спашава исту политику која је довела до кризе.

Он оцјењује да ће Грчка ове године потрошити више него прошле, а велике проблеме још имају и Шпанија, Португалија и Италија, која нема довољно ни за плаћање камата. "Француска иде према минусу, јер од 2002. године има и трговачки и буџетски дефицит", упозорава Јурчић те додаје како ситуација у Европи иде у погрешном правцу.

Кредитни рејтинг прекјуче је смањен Француској, Италији, Словенији, Аустрији, Шпанији, Малти, Португалији, Словачкој и Кипру. Након тога вриједност евра у односу на долар пала је на најнижи ниво у посљедњих 17 мјесеци.



Оставите одговор