Хрватску рат коштао 10,47 милијарди марака

Пет година рата 90-их година Хрватску је коштало 10,47 милијарди њемачких марака, док се ни 16 година по окончању рата не зна шта је с још најмање једном милијардом марака, објавио је директор Хрватског хелсиншког одбора Дражен Рајковић. Рајковић је ове податке изнио у свом магистарском раду, који је објавио хрватски недјељник "Национал", уз напомену […]

среда, јануар 4, 2012 / 16:09

Пет година рата 90-их година Хрватску је коштало 10,47 милијарди њемачких марака, док се ни 16 година по окончању рата не зна шта је с још најмање једном милијардом марака, објавио је директор Хрватског хелсиншког одбора Дражен Рајковић.

Рајковић је ове податке изнио у свом магистарском раду, који је објавио хрватски недјељник "Национал", уз напомену да је то први научни рад на тему трошкова рата од 1990. до 1995. године током распада бивше СФРЈ, те да руши низ увријежених вјеровања о "цијени" рата.

Свота од 10,47 милијарди тадашњих њемачких марака је сума директних трошкова које је Рајковић нашао у подацима Министарства одбране, као и трошкова плата, увоза и производње оружја, увоза муниције и трошкова избјеглица.

У свом раду који би наредне године требало да буде објављен као књига, Рајковић тврди да циљ рата није била брза и јефтина побједа, већ социјални преврат и стварање друштвеног слоја који је властима требало да омогући дугогодишњу владавину.

"Режим Фрање Туђмана је намјерно нетранспарентно трошио и прикупљао новац јер су на располагању имали и боље и модерније моделе прикупљања новца", пише Рајковић, истичући да до сада ниједна влада није јасно и тачно извјестила јавност о финансирању рата и начину трошења пара.

Тадашњи режим у Хрватској одлучио је рат финансирати донацијама, увозом оружја који је само био параван за приватно богаћење, хиперинфлацијом, финансијским инжињерингом и нетранспарентном продајом имовине умјесто да су продавали обвезнице грађанима, инвестирали у ратну производњу, увели порез на екстрапрофит и увели умјерену инфлацију, наводи Рајковић.

Посљедице су биле да су се појединци обогатили на конвертирању динара у девизе, парадржавни шверц нафте није био опорезован, друштвени и војни станови су распродани, а грађани су чак уплатили 770 милиона марака у ланце среће који су пропали и за које нико никад није одговарао…

Да је такав начин функционисања државе у 90-им нанио штету и садашњој влади показује чињеница да мора да плаћа осам милијарди куна годишње (1,06 милијарди евра) за повлаштене, углавном ветеранске пензије.

Због превремених пензионисања у приватизацији у ратним годинама, укупан трошак пензионог система износи 36 милијарди куна (4,78 милијарди евра), па се Хрватска сваке године за њега задужи 17 милијарди куна (2,257 милијарди евра), навео је Рајковић, а преноси "Национал".



Оставите одговор