Гребен раздора: Нови поводи за спорење око Гибралтара

Шпански министар иностраних послова Хозе Мануел Гарсиа-Маргаљо запријетио је реципрочним мјерама након што је Гибралтар почео потапање бетонских блокова у водама код полуострва с циљем стварања вјештачког гребена. Гребен би требало да привуче подморски живот, али ће истовремено да спријечи шпанске рибарске бродове да користе мреже у водама на које Гибралтар полаже право. Поступак Гибралтара […]

понедељак, август 5, 2013 / 09:27

Шпански министар иностраних послова Хозе Мануел Гарсиа-Маргаљо запријетио је реципрочним мјерама након што је Гибралтар почео потапање бетонских блокова у водама код полуострва с циљем стварања вјештачког гребена.

Гребен би требало да привуче подморски живот, али ће истовремено да спријечи шпанске рибарске бродове да користе мреже у водама на које Гибралтар полаже право.

Поступак Гибралтара изазвао је негодовање шпанске владе, која је на власт дошла 2011. године, најављујући радикалнији став према полуострву од њихових претходника.

Посебан извор тензија су питање рибарења и поморске границе, јер Шпанија не признаје контролу Гибралтара над околним водама.

Шеф шпанске дипломатије истакао је да влада разматра низ мјера, које ће изазвати значајне проблеме Гибралтару и хиљадама људи који свакодневно прелазе границу.

Међу сугерисаним мјерама је и 50 евра "пореза" на аутомобиле који улазе и излазе са те територије, као и повећање пореза за грађане Гибралтара са шпанске стране границе.

Наплата таксе неће утицати само на 30.000 британских држављана, који живе на полуострву, већ и на између 7.000 и 10.000 шпанских грађана који свакодневно долазе на посао.

Према подацима владе Гибралтара, гранични прелаз свакодневно пређе до 10.000 аутомобила и 30.000 људи.

Званичници Гибралтара тврде да Шпанија тај гранични прелаз користи као начин да "казни" ту територију, што је и случај у протеклих 10 дана када се на прелаз чека и до шест часова.

Крајем седмице, британски Форин офис позвао је шпанског амбасадора у Лондону ради протеста због дугих редова на граници.

Шпански министар иностраних послова одбацио је критике Британије и Гибралтара, нагласивши да су граничари "посебно опрезни" због опасности од шверца.

Шпанија је Британији уступила Гибралтар према Споразуму из Утрехта 1713. године. Мадрид је у више наврата позивао на преговоре ради повратка те територије, али Лондон истиче да не жели да се укључује у разговоре без подршке становника Гибралтара.

На неколико референдума становници су гласали да остану у надлежности Британије.



Оставите одговор