Голић: Чеси дају шест милиона за прераду воде и отпада

Чешка развојна агенција издвојила је шест милиона евра које ће у наредне три године пласирати у БиХ, а од пројеката из Републике Српске зависи колико ће новца повући, изјавила је Срни министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић. Голићева је рекла да је у јучерашњем разговору са директором Агенције Михалом Паствинским […]

петак, јул 1, 2011 / 08:37

Чешка развојна агенција издвојила је шест милиона евра које ће у наредне три године пласирати у БиХ, а од пројеката из Републике Српске зависи колико ће новца повући, изјавила је Срни министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић.

Голићева је рекла да је у јучерашњем разговору са директором Агенције Михалом Паствинским и његовим сарадницима предложила да то буду пилот пројекти који би се односили на изградњу фабрика за прераду комуналног отпада и за прераду воде.

"Одмах сам предложила да у општини Билећа направе пречистач воде, а да за једну регију буде изграђена фабрика за прераду комуналног отпада и то на мјесту сортирања, а не на мјесту настанка", рекла је Голићева и изразила задовољство разговорима које је водила у Прагу.

Она је навела да је саговорнике упознала и о националним парковим Сутјеска и Козара, односно да су и у том сегменту могући сви видови сарадње.

"Могли би да осмисле да се одређени дијелови националног парка ставе под концесију и да тај дио сам може да опстане. Они треба да то виде како би о томе могли разговарати", навела је Голићева.

Она је истакла да Чешка развојна агенција жели билатералну сарадњу са БиХ на период од 2011. до 2017. године, која се не односи само на заштиту животне средине, него и на пољопривреду, туризам.

Ова државна агенција, подсјећа Голићева, у Републици Српској већ примјењује два пројекта, од којих се један усмјерен на пољопривреду, а други на изградњу регионалне депоније, којима желе повезати општине у Српској и Федерацији БиХ.

Према њеним ријечима, та агенција сарађује са двије задруге у општинама Зворник и Бијељина, а пројекат се састоји од едукације, хигијене, узгајања и хране, те испоруке механизације и стеоних јуница.

Када је ријеч о изградњи регионалне депоније, Голићева је истакла да је предложила изградњу на подручју Херцеговине и на сарајевско-романијском платоу, а подразумијевала би радове у фазама – од израде студије, процјене пројекта, отпада, уклањања дивљих депонија до техничке опремљености.

Чешка развојна агенција послује у оквиру Министарства иностраних послова Чешке.



Оставите одговор