10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Годишњица смрти Милутина Миланковића

На данашњи дан 1958. године умро је најчувенији српски научник, математичар, астроном и геофизичар Милутин Миланковић. Овај великан био је оснивач катедре небеске механике на Београдском универзитету, потпредсједник Српске академије наука и умјетности и научник свјетског угледа. Био је професор теоријске физике, а бавио се и космичком физиком и геофизиком. У првом дјелу објављеном на […]

среда, децембар 12, 2012 / 11:59

На данашњи дан 1958. године умро је најчувенији српски научник, математичар, астроном и геофизичар Милутин Миланковић.

Овај великан био је оснивач катедре небеске механике на Београдском универзитету, потпредсједник Српске академије наука и умјетности и научник свјетског угледа. Био је професор теоријске физике, а бавио се и космичком физиком и геофизиком.

У првом дјелу објављеном на француском језику – "Математичка теорија термичких појава изазваних Сунчевом радијацијом" – изложио је нову теорију распореда Сунчевих радијација на површини планета и тока климатских промјена у геолошкој прошлости Земље. Његова реформа Јулијанског календара прихваћена је на Свеправославном конгресу цркава у Цариграду 1923. Творац је и теорије о помјерању Земљиних полова. Написао је више од 700 монографија, студија, уџбеника и популарних дјела.

Остала дјела: "Канон дер Ердбестрахлунг", "Небеска механика", "Основи небеске механике", "Секуларна помјерања Земљиних полова", "Историја астрономске науке".



Оставите одговор