Француска милостиња за домаћу културу

Француска је донирала БиХ 2.000.000 КМ за обнову објеката културе у Добоју, Маглају и Шамцу након поплава у 2014. години, а у оквиру пројекта помоћи данас је у Сарајеву организовано предавање чији је циљ увезивање културних установа и радника из БиХ са Француском и другим европским земљама. Предавање су одржали чланови међународне мреже градова и […]

четвртак, фебруар 4, 2016 / 17:23

Француска је донирала БиХ 2.000.000 КМ за обнову објеката културе у Добоју, Маглају и Шамцу након поплава у 2014. години, а у оквиру пројекта помоћи данас је у Сарајеву организовано предавање чији је циљ увезивање културних установа и радника из БиХ са Француском и другим европским земљама.

Предавање су одржали чланови међународне мреже градова и регија за културу у Европи "Лајк".

Амбасадор Француске у БиХ Клер Бодоњи рекла је да ће представници ове амбасаде, Унеска и других међународних и домаћих институција разговарати о теми "Деконструкција/реконструкција" будући да је, како каже, култура темељ сваког друштва.

Она је истакла да је Француска велики пријатељ културе на међународном нивоу, због чега је ова земља донијела посебну одлуку да помогне у обнови културних објеката у три града БиХ.

"Намјера није да само физички обновимо ове институције, него желимо да помогнемо БиХ да оспособи људе који ће користити европска средства и европске инструменте. Сматрамо да би културне установе требало увезати, а у томе ће нам помоћи мрежа европских културних градова коју данас представља `Лајк`", навела је Бодоњи.

Истичући да култура не би смјела бити искоришћена за политичке циљеве, Бодоњи је најавила да ће на данашњем састанку бити размотрене могућности кандидатуре Сарајева за европску пријестоницу културе 2024. године.

Шеф Унеско канцеларије у Сарајеву Синиша Шешум рекао је да је данашњи програм дио великог пројекта који је француска Влада одобрила за помоћ при ревитализацији културног сектора у подручјима БиХ која су погођена поплавама.

Он је додао да је једна од главних тема данашњег састанка промовисање културне разноликости.

"Ми не говоримо о култури као о елитистичкој категорији, већ о култури као људској потреби. Приступ култури је једно од највреднијих и најважнијих људских права и због тога је данашњи састанак јако битан", закључио је Шешум.



Оставите одговор