ЕУ тражи од БиХ да укине царине

Европска унија захтијева да БиХ, послије 1. јула, када Хрватска постаје пуноправна чланица Уније, омогући наставак бесцаринског увоза из те земље у БиХ, проширујући ову повластицу и на цијелу ЕУ. Директор Генералног директората Европске уније за проширење Стефано Санино упутио је предсједавајућем Савјета министара БиХ Вјекославу Беванди писмо, које је објавио портал “Индикатор.ба”, а у […]

петак, мај 17, 2013 / 08:57

Европска унија захтијева да БиХ, послије 1. јула, када Хрватска постаје пуноправна чланица Уније, омогући наставак бесцаринског увоза из те земље у БиХ, проширујући ову повластицу и на цијелу ЕУ.

Директор Генералног директората Европске уније за проширење Стефано Санино упутио је предсједавајућем Савјета министара БиХ Вјекославу Беванди писмо, које је објавио портал “Индикатор.ба”, а у којем се од БиХ тражи да задржи вишегодишњи неповољан положај из споразума ЦЕФТA, што би, према ријечима економиста, било равно економском самоубиству.

Санино у писму истиче да је методологија ЕУ на темељу традиционалне трговине коришћена у претходним процесима проширења без већих проблема у трговини и додаје да су земље чланице ЕУ обавијештене о тренутном ставу БиХ.

– Европска комисија и Савјет ЕУ забринути су због неспремности БиХ да бар прихвати принцип за преговоре и што, умјесто тога, БиХ у потпуности блокира било какав напредак. Чим БиХ прихвати овај принцип, Комисија се обавезује да ће оцијенити и размотрити било који додатни простор за преговарање по питању шећера, рибе и вина – истиче се у писму.

У Савјету министара БиХ јуче су кратко рекли да су донијели одлуку да се заштити домаћа производња.

Шеф преговарачког тима БиХ у преговорима које БиХ води са ЕУ Драгиша Мекић рекао је да ће се они данас, на састанку преговарачког тима, одредити према овом писму.

Савјетник генералног секретара Спољнотрговинске коморе БиХ Игор Гавран каже да се од БиХ захтијева да почини економско самоубиство.

– Онај ко би из БиХ и помислио да прихвати овакав захтјев починио би тешку издају и био би одговоран за економски удар чије би посљедице биле несагледиве – нагласио је Гавран.

Он је истакао да у ситуацији када БиХ пријети губитак тржишта Хрватске, због немогућности извоза великог броја производа, не само да се не пружа никаква могућност да се то питање ријеши, већ се намећу овакви захтјеви.

– Осим тога, из писма се јасно види да не постоји воља у ЕУ да се наше квоте за извоз свјеже рибе, шећера и вина повећавају. Јасно је да бисмо имали огромне губитке прихватајући овакав захтјев, а могли бисмо и да заборавимо на пренос производње из Хрватске у БиХ. То би значило да ми одбијамо сваку могућност у БиХ и да ниједна компанија ни из Хрватске ни из ЕУ не би имала мотив да улаже код нас – казао је Гавран.

Он је подвукао да је овај захтјев апсолутно неприхватљив и нагласио да је једино охрабрујуће што је у досадашњим преговорима Министарство спољне трговине и економских односа БиХ досљедно заступало интересе БиХ, што се, како је рекао, и види из негативног тона у писму.



Оставите одговор