Добојска библиотека: Страдало пола књига

Читаоница Народне библиотеке у Добоју отворена је за кориснике у скромнијим условима, а почела је да стиже и дневна штампа, изјавила је директор ове установе Славица Гостимировић. Гостимировићева је Срни рекла да посредством друштвених мрежа ова установа апелује да корисници врате позајмљене књиге да би биле евидентиране и утврђен расположиви књижни фонд након штете причињене […]

уторак, јун 17, 2014 / 19:03

Читаоница Народне библиотеке у Добоју отворена је за кориснике у скромнијим условима, а почела је да стиже и дневна штампа, изјавила је директор ове установе Славица Гостимировић.

Гостимировићева је Срни рекла да посредством друштвених мрежа ова установа апелује да корисници врате позајмљене књиге да би биле евидентиране и утврђен расположиви књижни фонд након штете причињене поплавама.

"Књижни фонд библиотеке након поплаве са 99.000 јединица и око 400 наслова серијске публикације је преполовљен. Процјењујемо да сада има 45.000 књижних јединица", навела је Гостимировићева и додао да монографске публикације које су датирале, почевши од 1945. године готово више и не постоје.

Према њеним ријечима, уништене су и књиге које се више не могу надокнадити, а право стање биће утврђено након ванредне ревизије.

"Највише је страдало дјечије одјељење", навела је Гостимировићева и истакла да су сачувани примјерци стављени у функцију за издавање.

Међу сачуваним примјерцима је и школска лектира, па се ученици могу припремати за наредну школску годину.

Гостимировићева је навела да је сачувана и класична белетристика док су савремена издања преполовљена, те истакла да је спашено нешто и од стручне литературе.

Постојећи књижни фонд, осим библиотеке, размјештен и у просторије објекта Америчког кутка и, према одобрењу градске управе, у просторије Културно-умјетничког друштва.

Гостимировићева је истакла да је, захваљујући доброј међубиблиотечкој организацији, Друштво библиотекара покренуло акцију донирања књига за добојску библиотеку, а као примјер је навела донације Библиотеке из Вишеграда, Народне библиотеке Србије, Народне и Универзитетске библиотеке Републике Српске, те Библиотеке из Жепча.

"Тренутно је проблем смјештаја пристиглих књига", рекла је Гостимировићева и навела да дио стиже у библиотеку, док је дио остао код донатора док се не обезбиједи адекватан смјештајни простор.

Према њеним ријечима, постоје и самоорганизовани донатори из иностранства поријеклом са овог подручја који су посредством друштвених мрежа покренули акцију прикупљања књига за Добој.

Она је поздравила и гест старије суграђанке која је уступила дио свог стамбеног објекта за складиштење књига.

Гостимировићева је указала да градској управи у наредном периоду предстоји да обезбиједи адекватније услове и простор за библиотеку, јер да је статика зграде ове установе била боља, како је навела, био би сачуван већи број књига.

"Ријеч је о старом објекту без плоче, тако да виши спратови нису могли прихватити веће количине књига без ризика од урушавања", рекла је Гостимировићева.

Она је указала да је статика зграде већ довољно урушена и девастирана током поплаве из 1965. године, те ратним дешавањима деведесетих година прошлог вијека.



Оставите одговор