Абе поздравио постизање Транспацифичког споразума

Јапански премијер Шинзо Абе поздравио је постизање свеобухватног споразума о Транспацифичком партнерству (ТПП), наводећи да ће од њега имати корист како Јапан, тако и цијели азијско-пацифички регион. „То је велико постигнуће не само за Јапан, већ и за будућност читавог азијско-пацифичког региона“, рекао је Абе јуче новинарима само неколико тренутка након постизања споразума, преноси Ројтерс. […]

уторак, октобар 6, 2015 / 10:09

Јапански премијер Шинзо Абе поздравио је постизање свеобухватног споразума о Транспацифичком партнерству (ТПП), наводећи да ће од њега имати корист како Јапан, тако и цијели азијско-пацифички регион.

„То је велико постигнуће не само за Јапан, већ и за будућност читавог азијско-пацифичког региона“, рекао је Абе јуче новинарима само неколико тренутка након постизања споразума, преноси Ројтерс.

„Примио сам извјештај од министра привреде Акире Амарија да је за постизање ТПП-а постојала широка сагласност“, казао је он, преноси француска агенција Франс прес.

Споразум о Транспацифичком партнерству ће, како је претходно изјавио један неименовани званичник, донијети укидање трговинских ограничења и успостављање јединствених стандарда у 12 земаља Пацифичког појаса које заједно чине 40 одсто глобалне привреде.

Истовремено, кандидат демократа за будућег предсједника САД и сенатор америчке савезне државе Вермонт, Барни Сандерс, поручује да је разочаран склапањем ТПП-а, уз образложење да ће овај споразум погодити потрошаче у САД.

„Волстрит и друге велике корпорације су поново однијеле победу“, наводи се у његовом саопштењу, у коме је такође дао обећање да ће учинити све што је у његовој моћи како би овај споразум био одбачен у Конгресу.

Министри трговине и други водећи званичници из 12 земаља-учесница су од прошле сриједе у интензивним преговорима, у нади да ће постићи споразум о Транспацифичком партнерству који би створио највећу зону слободне трговине на свијету, обухватајући земље које заједно чине 40 одсто свјетске привреде, наводи британска агенција.

Главни заговорник овог споразума су Сједињене Америчке Државе, а прије ступања на снагу потребно је да га одобре сви учесници и законодавна власт сваке земље-учеснице, преноси јапански дневни лист Никеи.

Међу земљама потписницама су Аустралија, Брунеј, Канада, Чиле, Јапан, Малезија, Мексико, Нови Зеланд, Перу, Сингапур, САД и Вијетнам, пише јапански лист.



Оставите одговор