Вучић најавио усвајање 11 закона и стратегију у вези криминала и корупције

Први потпредсједник Владе задужен за борбу против корупције Александар Вучић увјерен је да је Србија у тој борби на добром путу и да актуелна власт може да буде задовољна јер је нешто урадила за земљу и најавио усвајање 11 закона и стратегије из те области. "Важно је да смо успели бар донекле да променимо перцепцију […]

понедељак, јануар 28, 2013 / 14:57

Први потпредсједник Владе задужен за борбу против корупције Александар Вучић увјерен је да је Србија у тој борби на добром путу и да актуелна власт може да буде задовољна јер је нешто урадила за земљу и најавио усвајање 11 закона и стратегије из те области.

"Важно је да смо успели бар донекле да променимо перцепцију људи према борби против корупције која се одвија у српским иституцијама, кроз и преко њих", рекао је Вучић на представљању истраживања "Став грађана према корупцији".

Истраживање показује драстичан пораст повјерења јавности у Владу Србије када је ријеч о борби против корупције, а Вучић је истакао да је сигуран да ти бројеви неће лако остати тако високи и добри као што су данас.

Први потрпредсједник Владе нагласио је да постоји политичка воља, а прије свега за то да се створе јаке и снажне инситуције у којима је борба против корупције приоритет, а не некакав посебан политички програм.

"Мислим да смо на добром путу, иако знам да је наше друштво – друштво скептика. И сам сам такав и увек нађем замерку, али овог пута заиста ми се чини и мислим да можемо да будемо задовољни јер смо урадили нешто за земљу", рекао је Вучић.

Према његовим ријечима, важно је да у наредном пеироду покажемо још више труда и енергије у институционалном јачању свих умрежених снага у борби против једног од највећих зала савременог свијета.

Вучић је најавио да се у наредном периоду очекује усвајање десет или 11 закона у вези са том борбом, као и да би до краја марта требало да се усвоји Стратегија у борби против коурпције.

"Потребна је најшира јавна расправа, пре свега оних који треба да доносе кључне одлуке у борби против коруцпије, и Агенције за борбу против корупције и Савета за борбу против корупције, али и ЕУ, УН, ОЕБС-а и свих оних инстиуција који могу да нам помогну. Не мислим да су писање закона или Стратетигје нека заштићена уметничка права. Оно што не знамо најбоље не треба да нас буде срамота да узмемо од оних који знају боље", навео је Вучић.

Први потпредсједник Владе указао је да је неопходна помоћ државе да би правосуђе Србије било још јаче, да грађани имају повјерења у правосудни систем, а не да "размишљају ко се налази на власти и ко је у којој реформи заузео коју позицију".

"Ако то успемо, уверен сам да ће бити великих резултата који нису постигнути за Владу ни за власт, већ народ и државу", истакао је Вучић и поновио да је борба против корупције важна због успостављања правне државе и владавине права.

Онима који, како је рекао, злобно хоће да кажу да се борба против корупције води из политичких разлога, да институције не постоје и да се борба не спроводи преко њих, Вучић је поручио да нису у праву.

Први потпредсједник Владе је истакао и да ће функционер напредњака Владимир Цвијан бити смјењен с мјеста предсједника скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство, као и да ће сносити одговорност у странци ако се докаже да је вршио притисак на суд.

"Држава ће поступити по кривичној пријави коју је поднела странка (Демократска странка) иако је чудно да странке подносе пријаве, а не судија. Држава ће то урадити јер је то посао државе, а не странке", рекао је први потпредсједник Владе.

Према његовим ријечима, постоје само наводи медија о притисцима Цвијана на ухапшеног бившег министра пољопривреде Сашу Драгина да за злоупотребе с вештачким ђубривом оптужи бившег премијера Мирка Цветковића.

Инфанте: Нулта толеранције за корупцију

Представник Уједињених нација у Србији Вилијам Инфанте похвалио је напоре Владе Србије у борби против корупције и рекао да је истраживање УНДП-а о корупцији било референдум о раду Владе.

"Србија је на правом путу. Влада је показала да је објективна и неселективна у борби против корупције. То и хоћемо, нулту толеранцију против корупције и да нема заштићених", рекао је Инфанте на конференцији за новинаре у београдском Медија центру.

Као доказ за ту тврдњу Инфанте је навео да је од промјене власти средином 2012. године отворено 150 предмета у вези са корупцијом против људи из државних институција и ван њих.

Међу тим људима су, додао је Инфанте, и осумњичени из Српске напредне странке, Демократске странке и Социјалистичке партије.

Резултати истраживања спроведеног у децембру показали су да је три пута повећан број оних који виде помаке у борби против корупције.

Истраживање представљено у Медија центру показало је да 41 одсто испитаника сматра да ће се ниво корупције смањити у 2013. години, као и да је драстично порасла подршка јавности Влади Србије у борби против корупције.

Као значајан податак Инфанте је навео то што је преполовљен број оних који су у истраживању признали да су дали мито.

"Злочин се не исплати. Одличан знак јесте и то што је више грађана навело да неће платити мито и да ће пријавити корупцију. Грађани хоће и да кривци за корупцију буду оштро кажњени", рекао је представник УН.

Инфанте је додао да пословни људи хоће да знају да борба против корупције није привремена како би били сигурни у своје пословање и инвестиције.

Привођење Шарића у првој половини ове године

Александар Вучић најавио је да се проналажење и привођење одбјеглог нарко боса Дарка Шарића може очекивати у првој половини ове године.

"Нисам познат по оптимизму или давању добрих изјава које указују на нешто добро у будућности, али мислим да ћемо тај посао завршити у првој половини године", рекао је Вучић.

Први потпредсједник Владе није желио да коментарише писање медија о повезаности бившег шефа кабинета Ивице Дачића, Бранка Лазаревића са Шарићем, али је још једном истакао да неће бити заштићених.

"Верујем да господин Дачић зна шта говори, он води Владу. Једино што могу да кажем да ће било ко, па макар био неко из мог окружења, а да је сарађивао са кланом Шарића и починио кривчно дело, сносити одговорност", рекао је Вучић.



0 КОМЕНТАРА

  1. šta je sa Agrobankom?

    šta je sa 24 sporne privatizacije (a mnogo ih je više takvih)?

    šta je sa presudama, kako ćete dokazati kriminal?

    unaprijed najavljivati hapšenja!?

    evo jedan komentar sa B92:
    ‘Gospodine ministre odbrane,Gospodine zaminiče predsednika Vlade Repuublike Srbije,Gospodine predseniče Srpske Narodne stranke,Gospodine ……, objasnite molim Vas kakve to veze ima sa ukidanjem ili smanjenjem PDV-a za bebe,sa cenom potrošačke korpe ,sa cenom kilovata struje, sa cenom kubnog metra gasa za grejanje sa cenom ostalih artikala neophodnih za život.’

  2. inspektor, 28.01.2013. 15:50:32
    Немој да се бринеш, твој шеф је сигурно на списку осумљичених.
    Само мало стрпљења.
    Ишчекивање нечега је много горе од самог тога што ће се десити.

    Нека твог шефа још мало у неизвијесности и страху, нека се мало секира. Робија му је неизбјежна.

  3. Факат, да повјерење у рад нове владе Србије расте из дан у дан, првенствено захваљујући Вучићевом ангажовању на сузбијању криминала и корупције коју је ту земљу давио ко змија жабу!
    Последње анкете говоре да је удвостручена Вучићева популарност у Србији, паметном доста.
    Вучић је био шеф информативне службе код Председника Радована на Палама, толико да се зна.;)

  4. rammstein, 29.01.2013. 08:09:39 [65966]

    „Вучићевом ангажовању на сузбијању криминала и корупције коју је ту земљу давио ко змија жабу!“

    Истраживање показује да је корупција за ових 6 мјесеци смањена са 12 на 8% (број грађана који је понудио мито), међутим и даље је остао исти број од 78% корупције у политичким партијама, здравству, судству…

    http://www.undp.org.rs/download/corruption/Izvestaj_sr_FIN_TNSMediumgallup_UNDP_Corruption_3_Dec_09.pdf

Оставите одговор