Joвановић: Нисмо се бунили и није нас организовао Легија

Бивши замјеник команданта расформиране Јединице за специјалне операције (ЈСО), познате као "црвене беретке", Звездан Јовановић казао је данас да Милорад Улемек Легија није организовао њихов протест у новембру 2001. године. Јовановић данас пред Специјалним судом у Београду није желио да изнесе одбрану на суђењу за оружану побуну "црвених беретки", али је пристао да одговара на […]

понедељак, јануар 28, 2013 / 16:06

Бивши замјеник команданта расформиране Јединице за специјалне операције (ЈСО), познате као "црвене беретке", Звездан Јовановић казао је данас да Милорад Улемек Легија није организовао њихов протест у новембру 2001. године.

Јовановић данас пред Специјалним судом у Београду није желио да изнесе одбрану на суђењу за оружану побуну "црвених беретки", али је пристао да одговара на питања оптужених.

"Све је ово, препричавање прича, оно што је до сада урађено, урађено је искључиво у намери да се оперу биографије појединих политичара", рекао је Јовановић који издржава казну од 40 година за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића 12. марта 2003. године.
Суд је прочитао Јовановићев исказ пред истражним судијом из октобра 2011. године, када је рекао да Улемек и вођа земунског криминалног клана Душан Спасојевић нису организовали протест јединице.

Јовановић је код истражног судије преузео одговорност да је с Душком Маричићем, тадашњим командантом јединице, организовао протест.

Јовановић је код истражног судије казао да је Улемек пренио гаранције премијера Ђинђића да јединица неће сносити никакве посљедице због протеста и да министра полиције Душана Михајловића неће смијенити макар протестовали годину дана.

Одговарајући на питања оптуженог Улемека, Јовановић је данас казао и да су нетачне тврдње из оптужнице да је ЈСО намјеравала да заузме зграде аеродрома, Владе Србије и Радио телевизије Србије.

"Да је јединица хтјела да изврши оружану побуну, она то не би најављивала", додао је Јовановић и навео да је јединица била злоупотријебљена хапшењем браће Бановић.
Одбрану је изнио и некадашњи припадник јединице Владимир Потић који је казао да никакве побуне ЈСО није ни било.

Потић је рекао да ЈСО није организовала побуну већ да је то био миран штрајк, јер је јединица била обманута хапшењем хашких оптуженика браће Бановић.

Побуна ЈСО почела је 8. новембра 2001. послије хапшења браће Ненада и Предрага Бановића, оптужених пред Хашким трибуналом за ратне злочине почињене у логору Кератерм, у БиХ. Како тврде припадници јединице, били су обманути јер им је речено да хапсе криминалце, а не хашке оптуженике.

Како стоји у оптужници, "црвене беретке" су послије тога блокирале дио ауто пута Београд-Ниш код Сава центра у пуној ратној опреми, демонстрирајући моћ захтјевом за смјењивање тадашњег министра унутрашњих послова Душана Михајловића.
Поред Потића, са слободе се бране Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Мићо Петраковић и Веселин Лечић.

Оптужени су и Милорад Улемек Легија, Звјездан Јовановић и Душко Маричић.



Оставите одговор