Тадић: Положили смо историјски тест

Постигнутим договором политика "и Европа и Косово" коју сам водио и за коју сам добио подршку грађана Србије прошла је овај историјски тест – рекао Тадић Предсједник Србије Борис Тадић поздравио је договор Београда и Приштине постигнут данас у Бриселу и оцјенио да то значи да Косово на регионалним форумима неће бити присутно као независна […]

субота, фебруар 25, 2012 / 11:14

Постигнутим договором политика "и Европа и Косово" коју сам водио и за коју сам добио подршку грађана Србије прошла је овај историјски тест – рекао Тадић

Предсједник Србије Борис Тадић поздравио је договор Београда и Приштине постигнут данас у Бриселу и оцјенио да то значи да Косово на регионалним форумима неће бити присутно као независна држава.

„Постигнутим договором политика „и Европа и Косово’ коју сам водио и за коју сам добио подршку грађана Србије прошла је овај историјски тест чиме је доказано да је тај приступ једино реалан и онај који доноси резултате. Та политика обезбеђује европску будућност Србије, чува наше националне интересе, али и показује да је Србија фактор стабилности југоисточне Европе”, истакао је Тадић у изјави за јавност.

Тадић је оценио да је највиши национални интерес да се отклоне све препреке како би Србија добила статус кандидата за пуноправно чланство у ЕУ што ће отворити потпуно нове перспективе за земљу и све њене грађане.

Предсједник је истакао да ће Србија и надаље бити конструктивна и отворена за договор у дијалогу Београда и Приштине како би се пронашла компромисна решења за проблеме које тиште обичне људе и којима се нормализује њихов свакодневни живот, а која ће бити увек у складу са Уставом Србије и интересима њених грађана.

Тадић је нагласио да Србија никада није имала намјеру да бојкотује или спречава учешће Приштине у регионалним форумима јер је у њеном интересу да се то омогући како би Србија кроз регионалне иницијативе овладала додатним утицајем на економске и политичке процесе у покрајини.

„На тај начин и наш народ на Косову моћи ће да оствари заштиту и просперитет, као и сви други грађани нашег региона, кроз регионалне иницијативе и договоре”, оцјенио је предсједник Србије.

„Косово неће бити представљено у раду региналних форума и институција као независна држава већ у складу с Резолуцијом 1244 УН о Косову и одлуком Међународног суда правде”, истакао је Тадић.

Тадић је навео да је Србија чланица УН која поштује и Резолуцију 1244 УН која гарантује суверениет над Косовом, као и одлуку Међународног суда правде, која такав суверенитет не успоставља, и подсјетио да пет држава чланица ЕУ није признало независност Косова.



0 КОМЕНТАРА

  1. Па зар ти Динкићу више не вјерујеш великом вођи вас са ај кјуом испод 47 да ће он довести Српску до УН-а, па тражиш признање Косова заузврат, видиш, ако неко себи може и хоће зарадити ручак, тај нема потребе да тражи оброк у јавној кухињи.

  2. Нико теби кретену није дао мандат да продаш Косово. А ову нашу несрећу онај амерички амбасадор нахвали за сарадњу на високом ниову. Нема друге него да вас смлатимо како год знамо док нам и ову задњу цркавицу не предате.

  3. Није кукавац сињи био способан да прода Косово и Метохији за директан улазак у еуРОПСКУ унију, већ за још мање, за пишљиву кандидатуру којом ће да маше као Турци што машу до кукувог љета. Јад и чемер. x-(

  4. Mozda je sada prilika da se podsjetimo interesantnog teksta iz proslog mjeseca :

    Za posetu Visokim Dečanima Tadić je morao da dobije dozvolu albanskih vlasti.
    Iako je predsednik Tadić ponovio da nikada neće priznati Kosovo, činjenice stvarnosti su neumoljive granica, dozvole za ulazak na teritoriju Kosova čak i za predsednika države koja ne priznaje nezavisnost svoje nekadašnje pokrajine, kamenice na najviši državni konvoj i – to je to.
    Pozdravljamo i poštujemo njihovu želju i nameru da uđemo u EU, jer nama je tamo zaista i mesto. Hvala im na tom pozivu, ali ne na način na koji nas uslovljavaju. Dakle, ako treba da se odreknemo Kosova kako bismo ušli u Evropu, hvala im, ali mi ćemo u tom slučaju ostati s našom sirotinjom da živimo kako možemo i umemo, rekao je patrijarh srpski Irinej u svom božićnom intervjuu.
    Običan čovek može stvarno da se zapita kuda mi to idemo? Od postavljenih uslova za dobijanje statusa kandidata za pristupanje Evropskoj uniji već mesecima se ovde prave vicevi. Sa druge strane, priča o tome kako nikada niko neće priznati Kosovo kao nezavisnu državu izgleda kao puka mantra koja održava zgodan privid za unutrašnju upotrebu, mada i toj priči, polako ali sigurno, ističe rok trajanja.
    Da li je odustajanje od Kosova po diktatu Brisela, Hilari Klinton i Đerđa Soroša, dobitni tiket za sreću Srbije? Oko toga se, čini se, vode najvažnije ideološke borbe među partijama koje se spremaju za predizbornu trku, iako je svima jasno da se o Srbiji, Kosovu, Evropi, kandidaturi i članstvu, o ratu i miru, balvanima i ostalom, ne pita ama baš niko odavde. Srbija je zemlja koja igra ulogu suverene zemlje.
    Zanimljivo je kako su upravo oni koji su žestoko bili protiv srpskih balvana na severu Kosova, sada odjednom neopisivo tihi povodom kamenica kojima su Albanci osuli paljbu po konvoju vozila koji je vozio predsednika Tadića u Visoke Dečane. Da li to znači da se prononsirani kritičari srpskog nacionalizma i branitelji Evrope od Srbije slažu sa upotrebom kamenica, i da li su kamenice, ako su bačene sa prave strane, u redu?
    Kosovo je politički lakmus. Teze da se u Srbiji vode političke rasprave oko Kosova, odnosno dileme Kosovo ili Evropa, jednostavno padaju u vodu pred kamenicama u Dečanima

    Dilema, dakle, nije više Kosovo ili Evropa, dilema je Srbija ili Evropa.

    Stvari bi bile daleko jednostavnije da smo se na vreme odrekli Kosova, da smo bili među prvima koji su priznali nezavisnost, gde bi nam bio kraj? Dobili bismo povoljnije kredite? Da smo slušali napredne ideje, i u potpunosti raskinuli sa prošlošću, imali bismo budućnost, zar ne?
    Izgleda da se radi samo o tome da Srbija može da bira da li će sa gunđanjem ili sa propagandnom radošću da prihvata zadatke koje joj ispostavlja Veliki Brat. Možemo se igrati rečima, možemo biti pesnički nadahnuti, možemo gunđati, ili ljubiti ruku koja nas na zemljopisnoj karti smešta ispod one Tarabićeve šljive, tek, nažalost, sa tugom možemo da konstatujemo da Srbija nema alternativu.
    Samo uporedimo dva mala primera. Predsednik Srbije ne može da ode u manastir Visoki Dečni bez posebnih dozvola tamošnjih vlasti – i odlazak mu je omogućen jer je poseta okarakterisana kao religijska. A u Srbiji, u Bujanovcu i Preševu, Albanci ističu albanske zastave i to se ovde smatra normalnim.
    To je samo dokaz više ne samo da je Srbija u Evropi nego da je Evropa u Srbiji, daleko više nego što mi to možemo da pretpostavimo.

  5. Највећу услугу Србима учинио би Тадић да преда власт и булументу од своје бирократије остави да се сама о себи стара кад јој народни послови не леже на срцу!
    Само радикали уз руску помоћ могу донијети преображај Србији!

Оставите одговор