Србија: Лијево – десно, горе – доле, Дачић каже да се ништа не зна

Предсједник Социјалистичке партије Србије (СПС) Ивица Дачић изјавио је да Коалиција СПС-ПУПС-ЈС ни са ким није постигла било какав договор о парламентарној већини, јер ни од једне странке није добила приједлог о формирању владе. Дачић је нагласио да ова коалиција неће учествовати у постизборној ревизији сопственог резултата на општим изборима. "Никакви договори нису постигнути ни […]

уторак, мај 22, 2012 / 22:16

Предсједник Социјалистичке партије Србије (СПС) Ивица Дачић изјавио је да Коалиција СПС-ПУПС-ЈС ни са ким није постигла било какав договор о парламентарној већини, јер ни од једне странке није добила приједлог о формирању владе.

Дачић је нагласио да ова коалиција неће учествовати у постизборној ревизији сопственог резултата на општим изборима.

"Никакви договори нису постигнути ни са ким, ни о парламентарној већини, ни о персоналним питањима, јер нити је ДС, нити СНС или било која друга странка упутила нашој коалицији било какав предлог о формирању владе Србије", рекао је Дачић Танјугу.

Он је додао да је више пута изјављивао, и прије и послије избора, да је за ту коалицију најбитније питање – ко улази у владу и која је политика те владе.

"За сада не постоји било који предлог који би био прихватљив за нашу коалицију", истакао је Дачић.

Он је нагласио да је Србија још далеко од формирања владе, имајући у виду резултате предсједничких и парламентарних избора и чињеницу да двије највеће странке јесу освојиле највише гласова, али не довољно за формирање владе без коалиције, као и да још нису донијеле коначну одлуку о томе ко све треба да чини парламентарну већину.

"Једно је сигурно – наша коалиција СПС- ПУПС- ЈС је једина добила више него дупло већи број гласова и мандата у односу на претходне изборе и неће учествовати у постизборној ревизији свог изборног резултата", нагласио је Дачић.

Он је рекао да је коалиција СПС-ПУПС-ЈС спремна да допринесе политичкој стабилности Србије, чак и ако то значи одлазак у опозицију.

"Али, желим да јавност јасно зна да, осим начелног договора са Борисом Тадићем и његовом коалицијом пре другог круга избора (8. маја) о заједничком раду на формирању парламентарне већине, никаквих даљих конкретних разговора није било о тој теми", поручио је Дачић.

Taдић им неприхватљив као премијер

Социјалистичкој партији Србије најприхватљивије решење за предсједника нове владе био би лидер ДС-а Борис Тадић, наводе за Танјуг у Демократској странци.

Председник Политичког савета ДС-а Драгољуб Мићуновић рекао је да ће та странка наставити да води проевропску политику, а на питање да ли је било преговора са социјалистима о будућој влади, одговорио да "свако са сваким разговара".

Мићуновић није желео да открије да ли је на синоћној седници ДС-а било речи о томе да лидер странке Борис Тадић буде кандидат за премијера.

"Имате саопштење након те седнице. Сачекајте, па ћете видети", рекао је Мићуновић.

Љајић: Извјесна кохабитација

Лидер СДПС-а Расим Љајић рекао је да је у овом тренутку најизвјеснија кохабитација предсједника и владе чиме би била створена и стабилна парламентарна већина, што отвара шансу за учешће и "Преокрета" и УРС-а у коалицији око ДС-а и СПС-а.

Љајић је у изјави Танјугу рекао да је увјерен да ће владу готово извјесно формирати коалиције око ДС-а и СПС-а.

"Управо та околност да ћемо имати кохабитацију ствара и потребу да имамо што стабилнију владу и већу подшку у парламенту. Наставиће се разговори са коалицијом СПС–ПУПС–ЈС, који су започети прије дугог круга и очекујем да се ту постигне договор, који ће вјероватно у другој фази укључити и ‘Преокрет’ и УРС", рекао је Љајић.

На питање значи ли то да ће обје те коалиције бити у будућој владајућој већини, што прије другог круга предсједничких избора није помињано као реална могућност, Љајић је рекао да та могућност јесте отворена, јер, како је рекао, "било би добро да имамо што ширу коалицију и што већу подршку у парламенту".

Љајић је додао да у ту већину треба укључити и странке мањина.

"То би значило стабилност скупштинске већине коју нисмо имали од 2000. године", указао је лидер СДПС-а, партије која је дио колације окупљене око демократа.

Љајић је рекао и да је кохабитација у овом тренутку најизвјеснија зато што коалиција која је договорена прије другог круга председничких избора има "далеко веће шансе да формира владу".

Он је, такође, поновио да би формирање владе могло потрајати дуже него што би био случај да је лидер демократа Борис Тадић побиједио на изборима из простог разлога што ће Томислав Николић дати мандат кандидату напредњака да састави владу.

"Тиме се читав процес пролонгира", указао је Љајић.

Напредњаци

Званични међустраначки преговори о формирању владе Србије почеће тек послије инаугурације Томислава Николића, а за њено формирање за сада постоје три опције – да напредњаци покушају да саставе већинску владу, да СПС и демократе потврде ранији договор о формирању владе, те да се због колапса свих преговора понове избори за парламент, пишу београдске “Вечерње новости”.

Четврта варијанта, коју званично одбацују сви актери, јесте да се у новом међустраначком заплету договори велика коалиција ДС-а и СНС-а.

Лист наводи да Николић послије полагања заклетве намјерава да позове на консултације све странке, а прву шансу да формира већину добиће његови напредњаци, који су истакли Јоргованку Табаковић за мандатара.

“Николић ће, као председник свих грађана, саслушати све парламентарне странке и коалиције. Ако му и политички ривали поднесу доказ да имају већину, он ће то да прихвати и да предложи њиховог мандатара”, рекао је замјеник предсједника СНС-а Александар Вучић.

Неформално, СНС ће “иза политичких кулиса” покушати у наредним данима да пронађе савезнике са којима би могао да прикупи најмање 126 посланика, а напредњаци су већ на нижим партијским нивоима послали сигнале социјалистима, са којима би, и уз подршку ДСС-а, имали 138 мандата.

“Кад будемо позвани да разговарамо о влади и кад будемо знали исход, обавестићемо јавност”, рекао је портпарол ДСС-а Петар Петковић.

Резервна опција за напредњаке је савез са СПС-ПУПС-ЈС и свим посланицима националних мањина, јер би и тако могли да дођу до “танке” парламентарне већине од 127 мандата.

Уколико Јоргованка Табаковић не успије да “сабере” већину посланика који је подржавају, Николић ће бити у обавези да мандатарску “палицу” пренесе на другу најјачу снагу у парламенту – коалицију “Избор за бољи живот”, коју предводи ДС.
Главни адути ДС-а за предсједника Владе Србије, према сазнањима листа, јесу Драган Ђилас и Бојан Пајтић, док се као озбиљан кандидат за премијера у свим будућим преговорима помиње и лидер СПС-а Ивица Дачић.



Оставите одговор