Кини пријети опасност од економске кризе

Кина би се могла суочити са економском кризом уколико не спроведе велике реформе у наредних 20 година, објавио је данас амерички дневник "Волстрит џорнал”, позивајући се на извјештај Свјетске банке и кинеских владиних истраживача. Извјештај „Кина 2030”, који би требало да буде објављен у понедељак, упозорава на то да је економски раст у опасности од […]

четвртак, фебруар 23, 2012 / 11:53

Кина би се могла суочити са економском кризом уколико не спроведе велике реформе у наредних 20 година, објавио је данас амерички дневник "Волстрит џорнал”, позивајући се на извјештај Свјетске банке и кинеских владиних истраживача.

Извјештај „Кина 2030”, који би требало да буде објављен у понедељак, упозорава на то да је економски раст у опасности од изненадног успоравања, што би могло да изазове озбиљну кризу у другој највећој свјетској економији, објавио је овај лист, а преноси агенција АФП.

Тај извјештај Свјетске банке даје бројне препоруке за реструктурирање кинеског модела економског раста, укључујући смањивање броја њених великих и моћних државних предузећа, као и препоруке како да више послују као комерцијалне компаније.

У извјештају се такође тражи од Пекинга да испита локалне владине финансије и промовише конкурентност и предузетништво.

Извештај, који би требао да представи предсједник Свјетске банке Роберт Зелик на конференцији у Пекингу, има за циљ да утиче на следећу генерацију лидера у Кини, који ће почети да преузимају власт крајем ове године током велике транзиције, навео је њујоршки дневник.

Тај извјештај, који су припремили Свјетска банка и кинески Истраживачки центар за развој, критиковало је кинеско регулаторно тијело државних компанија, за којег се очекује да ће покушати да блокира његово усвајање.

Пекинг забрањује или ограничава иностране инвестиције у стратешке секторе као што су сектор аутомобила, енергетике, финансија, банкарства и телекомуникација.

На домаћем тржишту, приватне компаније се често жале због недостатка конкурентности и чињенице да немају приступ финансијама комерцијалних банака, које прије позајмљују новац велики државним предузећима.

Кинески лидери често говоре о потреби да реформишу економски модел земље, тако што ће дјелимично смањити њену велику зависност од извоза и повећати домаћу потрошњу.



Оставите одговор