Догађаји из 20. вијека не смију да се понове

На састанку предсједника Србије Томислава Николића и чланова Предсједништва БиХ Небојше Радмановића и Бакира Изетбеговића закључено да двије државе у будућности треба да буду још чвршће повезане и да догађаји из 20. вијека не смију више никада да се понове. Николић је рекао да је основа данашњих разговора била даља сарадња двије земље, да Србија […]

уторак, април 23, 2013 / 17:21

На састанку предсједника Србије Томислава Николића и чланова Предсједништва БиХ Небојше Радмановића и Бакира Изетбеговића закључено да двије државе у будућности треба да буду још чвршће повезане и да догађаји из 20. вијека не смију више никада да се понове.

Николић је рекао да је основа данашњих разговора била даља сарадња двије земље, да Србија жели само да помогне, а никако да одмогне Босни и Херцеговини и додао да очекује да ће двије земље у будућности бити још чвршће везане него што су биле до сада.

"Србија као гарант Дејтонског споразума жели Босни и Херцеговини најбољи могући економски, привредни и сваки други развој, стабилност и сигурност. Србија жели да јој помогне на том путу. Србија је ту увек када затреба и ако постоји потреба пружиће помоћ. Али ми бисмо желели да два ентитета сами решавају своје проблеме и да сарађују", рекао је Николић, након разговора са Радмановићем и Изетбеговићем.

Николић је рекао да му је жао што трећи члан, хрватски представник у Предсједништву БиХ Жељко Комшић није дошао и рекао да се нада да ће тај проблем ускоро бити отклоњен, а комуникација успостављена.

Он је најавио да ће ускоро посјетити БиХ као и да ће ускоро бити одржана трилатерала у Турској.

Николић је посебно истакао чињеницу да су се у Србију вратили стари пријатељи Југославије који обично знају какве грађевинске радове могу земље на овом простору да изведу"

"Србија не може сама. Обратиће се и БиХ и Хрватској и другима. Неопходан нам је заједнички наступ на тржиштима и заједнички производ. У томе видим кључну улогу Србије на Балкану – не као неког ко наређује или туторише, већ неког ко може да поведе", истакао је Николић.

Он је, такође, истакао да је отворено саслушао примједбе на рачун његових тумачења и коментара ранијих догађаја и односа.

"Искрено желим свако добро БиХ, а као председнику Србије остаје ми у дужност да бринем о Републици Српској. Пре 18 година престао је рат, ране треба да зарасту, а ожиљци да се не виде", рекао је Николић.

Према његовим ријечима, Србија је спремна да сарађује како би дошло до "опроштаја гријехова".

Радмановић је истакао да је ова посјета, која долази у сложеном тренутку за Србију и регион, важна за билатералне односе Србије и БиХ, али и за стабилност региона у цјелини.

Према његовим ријечима, циљ лидера у региону мора да буде његова стабилност и просперитет и да се 20. вијек више никада не понови.

Изетбеговић је, истакавши да у Београд долази послије 25 година, рекао да Србија и БиХ имају све разлоге и интересе да раде на побољшању односа.

"Комшић није дошао, ја јесам, боље је лице у лице неке ствари расправити и рећи. Задовољан сам разговором са Томиславом Николићем", поручио је он.

Изетбеговић је рекао и да је потребно сагледати прошлост и оно што се догодило у Сребреници и Сарајеву да би се могло ићи у будућност.

"Не тражимо осуду, већ да се истина сагледа и да се пази на ријечи", закључио је Изетбеговић.

Радмановићу и Изетбеговићу приређен је свечани дочек, уз интонирање химни и почасну гарду, послије чега су се састали са Николићем.

Планирано је да се делегација из Сарајева састане и са премијером Ивицом Дачићем и предсједником Народне скупштине Србије Небојшом Стефановићем.

Радмановић и Изетбеговић ће током посјете положити вјенац на споменик Незнаном јунаку на Авали.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор