Додик: Под причом функционалне праве централизовану БиХ

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да РС неће прихватити да се под причом функционалне направи централизована БиХ и поручио да ће будући министар спољних послова БиХ бити Србин или неће ни бити Савјета министара БиХ. "За РС укупно четири министарства, од којих је једно Министарство спољних послова, и можемо да идемо даље", истакао […]

понедељак, јул 25, 2011 / 06:02

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да РС неће прихватити да се под причом функционалне направи централизована БиХ и поручио да ће будући министар спољних послова БиХ бити Србин или неће ни бити Савјета министара БиХ.

"За РС укупно четири министарства, од којих је једно Министарство спољних послова, и можемо да идемо даље", истакао је Додик за бањалучки "Фокус".

Он је додао да је и међународној заједници јасно да су захтјеви из РС потпуно исправни, због чега нема ни већег међународног интервенционизма у формирању власти.

"Сада немају одговор зашто ми да се рецимо одрекнемо мјеста министра спољних послова, које нам припада. Треба ли да ставимо /лидера СДП-а БиХ Златка/ Лагумџију који ће причати против РС по свијету", запитао је Додик.

Истакавши да је јасно да је БиХ изведена земља, да није суверена и да је ствар воље оних који су унутра до када ће тако да буде, Додик је рекао да је са таквом поставком БиХ логично да се власт у заједничким органима формира тако што ће се прихватити компетентни представници два ентитета и три народа.

"У сва три народа тачно се може идентификовати ко има представничку политичку моћ. Код Хрвата то су два ХДЗ, код Срба су то СНСД и СДС. Ми смо неприкосновени представници српског народа који су имали довољно одговорности да упркос свим разликама на унутрашњем плану у РС направимо платформу", рекао је Додик.

Предсједник РС рекао је да постоји изузетно велика одговорност садашњих политичких фактора који представљају РС, јер прихватање једног политичког концепта за успостављање власти на нивоу БиХ може имати далекосежне посљедице за српски народ.

"Шта када би хипотетички повјеровали у добре намјере Лагумџије и пристали на његов концепт формирања власти, а да за десет година у Федерацији БиХ на власт дође рецимо радикална исламистичка партија којој би оно што урадимо данас била политичка база. Шта онда урадити? Једино би могли да се селимо одавде, што не желимо јер превише волимо РС, превише нам се овдје свиђа, да би то дозволили", рекао је Додик.

Оцијенивши да је БиХ "клинички мртвац, коме ни кисеоник из свих резерви међународне заједнице не може обезбиједити преживљавање", Додик је поновио да територијални интегритет БиХ као "лабаве заједнице" не мора да буде споран, али да унутрашњи сегменти имају толики степен аутономије који није споран за било кога.

"Оно што није могуће јесте да се под причом функционалне БиХ направи централизована БиХ. То се неће десити", истакао је Додик, подсјетивши да ни сва сила ОХР-а није успјела побједити вољу да се очува РС.

Говорећи о спекулацијама о његовом незадовољству радом Владе РС, Додик је рекао да су те приче пласиране од оних који имају проблема са личном сујетом или раде синхронизовано са структурама у Сарајеву, те додао да има потпуно повјерење у премијера РС Александра Џомбића, као и министре.

"Ријеч је о одговорним људима и никакве промјене се неће дешавати. Уколико они који спекулишу имају неке сигурније информације из ‘врха СНСД’ од ових, нека слободно наставе спекулсати", поручио је Додик.

Он је, такође, демантовао да постоје подјеле унутар СНСД-а, истакавши да у странци влада потпуно јединство.

"У СНСД влада потпуно јединство, немамо ниједан отворен проблем. Поготово у руководству странке. Ми смо одговорна и државотворна политичка партија са јасним циљем очување компетенција РС", рекао је Додик.

Говорећи о односима РС и Србије, Додик је истакао да су они изузетно важни и да политичке факторе у тој земљи треба упознати у стању у РС.

"Многи у Србији не разумију нашу позицију. Из потребе да што више фактора подржи РС спреман сам са свима разговарати у Србији", рекао је Додик и додао да је потребна и већа национална интеграција РС и Србије, против чега нико не би требало да има ишта против, јер то није негирање међународног капацитета БиХ.



Оставите одговор