Нови Сад:Протест због ослобађајуће пресуде Шандору Кепиру

У Новом Саду синоћ је одржан протестни скуп поводом ослабађајуће пресуде будимпештанског суда Шандору Кепиру (97) за монструозне злочине почињене у злогласној "Новосадској рацији" 1942. године, на којем су учесници затражили ново суђење овом жандармеријском капетану мађарске окупационе јединице. Александар Вељић, предсједник Друштва за очување сјећања на холокауст из Новог Сада које је један од […]

понедељак, јул 25, 2011 / 06:01

У Новом Саду синоћ је одржан протестни скуп поводом ослабађајуће пресуде будимпештанског суда Шандору Кепиру (97) за монструозне злочине почињене у злогласној "Новосадској рацији" 1942. године, на којем су учесници затражили ново суђење овом жандармеријском капетану мађарске окупационе јединице.

Александар Вељић, предсједник Друштва за очување сјећања на холокауст из Новог Сада које је један од организатора протеста, затражио је од Тужилаштва Србије за ратне злочине да активира предмет "Кепиро", те затражио суђење у одсуству пред српским правосуђем за ове монструозне злочине.

"Друштво за очување сећања на холокауст доставило је све релевантне доказе о његовим злочинима", рекао је Вељић окупљеним на новосадском Тргу слободе.

Он је истакао да се у вријеме злогласне рације у Новом Саду догодио класичан геноцид над више од 4 000 недужних људи чија је једина кривица за Кепира и његове душмане била што су они Срби, Јевреји и Роми.

"Тим је је одлука суда у Будимпешти да ослободи Кепира не само срамна и скандалозна, него и незабележен правни преседан који опасно прети да више никад ниједан почињени злочин над недужним цивилима друге нације буде кажњен", констатовао је Вељић.

Са протестног скупа, на коме се окупило неколико стотина људи, упућен је захтјев предсједнику Скупштине града Новог Сада Александру Јовановићу да у најскорије вријеме сазове сједницу новосадског парламента на којој би била донесена одлука да на купалишту "Штранд", гдје се налазило највеће стратиште недужних Новосађана, буде подигнут споменик.

Осим Вељића, на протесту су још говорили Љубиша Летић (86) из села Лок који је био присутан кад су из тог села ликвидирали 48 Срба, међу њима и његовог оца и два ујака.

На протесту је о пресуди будимпештанског суда говорила и Мина Јуришин, секретарка у Меморијалном друштву "Рација 1942".

"Новосадску рацију" извела је од 21. до 23. јануара 1942. године мађарска окупациона јединица под командаом жандармеријског капетана Шандора Кепира, а недужни људи су прво до гола скидани на минус 30 степени Целзијусових, потом монструзно ликвидирани, а онда бацани под лед Дунава.

Протест под називом "Крив је!", због ослобађајуће пресуде Кепиру, заједнички су организовали Друштво за очување сјећања на холокауст и Удружење за заштиту споменика културе свих народа и народности.



Оставите одговор