Златни кутак руског цара

Kада се спомене име овог мјеста обично се направи поређење и каже руски Версај. Они који су били на оба мјеста, кажу да је љепши од узора.

недеља, јул 1, 2012 / 07:59

Пише Марко Шикуљак

Невјероватна демонстрација цараске моћи и стила, овај велики парк одузима дах Краси га мноштво фонтана, које немају пумпе, већ је искориштен природан пад воде. Дакле, сва та вода која прска, а прска на све стране, од каскада, фонтана, водоскока, погурнута је властитом тежином. Звучи невјероватно, али тако кажу водичи.

Подаци које је теже памтити су и ти да се комплекс протеже на 607 хектара, што би баш било занимљиво видјети из ваздуха. Узвишења овде постоје, али са њих поглед не обухвата све, мада обухвата много.

Царски љетниковац изгледа богато, иако је Петар имао својих скромних момената у животу. У Петрограду постоји мала дрвена кућа, која је била његов дом у ком је живио да би му изградња нове руске пријестонице била на сталном погледу. Петерхоф је био намијењен за опуштање као љетниковац, и тој намјени је служио до Октобарске револуције, када постаје музеј. За вријеме другог свјетскох рата заузеле су га снаге Вермахта, а Руси су гледали да извуку што више предмета и статуа, како би их спасили од уништења.

Читав комплекс је био срушен, а обнова је почела одмах након рата, и још увијек има понешто поправити. Доњи парк је поново отворен 1945, фонтане су повово прорадиле 1946, а копија скулптуре Самсона је израђена 1947. Реконструкција велике палате је почела 1952, тако да су 17. маја 1964. поново отворене за публику дворане музеја Петерхоф.

Водоскоци, злато, дворци, стазе, зеленило су свуда. Од главне фонтане канал води ка мору. Главну фонтану чини златна скулптура Самсона, који рукама разваљује чељусти лава, из којих шикља водоскок десетак метара у вис. Симболика говори о Петровој побједи над Швеђанима, који су за симбол имали лава. за Русију је то било од пресудног значаја, јер је коначно добила свој комад несмрзнутог мора, на коме је саградила луку и трговина је могла да почне.

Име је опет страно, као и Санкт Петерсбург. Петерхоф је на холандском ништа друго него Петров дворац. А Холандија је тада била сила, иако се географски није истицала, имала је флоту, трговину, "измислила" берзу. Како је руски егзарх у младости ишао по свијету да би преписао рецепт успијеха, гледајући у запад као идеал, покупљено је и нешто комплекса да се нешто добро мора именовати и страним именом.



Оставите одговор