Вуксановић: Повући се из преговора са Лукшићем

Предсједник Српског националног савјета (СНС) Момчило Вуксановић позвао је данас парламентарне опозиционе странке да се повуку из преговора са црногорским премијером Игором Лукшићем о положају српској језика у наставном процесу. Опозиционе странке условиле су подршку изборном закону изједначавањем српског и црногорског језика у образовном систему, а премијер Лукшић је предложио да се наставни предмет зове […]

недеља, август 28, 2011 / 18:08

Предсједник Српског националног савјета (СНС) Момчило Вуксановић позвао је данас парламентарне опозиционе странке да се повуку из преговора са црногорским премијером Игором Лукшићем о положају српској језика у наставном процесу.

Опозиционе странке условиле су подршку изборном закону изједначавањем српског и црногорског језика у образовном систему, а премијер Лукшић је предложио да се наставни предмет зове црногорски језик/матерњи језик и књижевност.

Лидери Социјалистичке народне партије (СНП), Нове српске демократије и Покрета за промјене (ПЗП) требало би вечерас, након унутарстраначких консултација, да усагласе заједничку платформу као одговор на Лукшићев приједлог.

"Вјерујемо да овај приједлог Лукшића није добар и да опозиција треба да се повуче из преговора уколико жели добро српском народу и српском језику", рекао је Вуксановић.

Он је навео да би странке требало то да ураде за српски народ као политички представници Срба у Црној Гори.

"Иако то није посао грађанске СНП и ПЗП-а, који је изузетан кривац зашто се српски народ и језик нашао у овој позицији", рекао је Вуксановић и додао да потенцирање равноправности језика без измјене у Уставу нема никаквог смисла.

Према његовим ријечима, измјене Закона о општем образовању без измјене Устава и изједначавања по свим аспектима српског и црногорског језика, нема никаквог смисла.

Вуксановић сматра да представници Срба треба да траже за себе оно што су добиле друге националне заједнице.

"Срби треба да траже оно што су за себе освојили Албанци – свој матерњи језик, програме на српском језику, своје наставнике и посебна одјељења", рекао је Вуксановић.



Оставите одговор