Свјетска банка критикује закон о ПИО РС, Федералном нема спаса

Свјетска банка у свом последњем извјештају критикује измијењени Закон о пензијско-инвалиском осигурању и оштро упозорава Републику Српску да смањивање права није довољно, мора се повући још болних резова или пензијски систем неће опстати. „Нови закон уводи постепено повећање пензионисања за жене и прелази на бодовни систем, што представља позитивне промјене. Ипак, ранија верзија закона је […]

недеља, март 11, 2012 / 14:29

Свјетска банка у свом последњем извјештају критикује измијењени Закон о пензијско-инвалиском осигурању и оштро упозорава Републику Српску да смањивање права није довољно, мора се повући још болних резова или пензијски систем неће опстати.

„Нови закон уводи постепено повећање пензионисања за жене и прелази на бодовни систем, што представља позитивне промјене. Ипак, ранија верзија закона је РС више приближавала најбољим међународним праксама. Није вјероватно да ће верзија закона која је коначно усвојена, омогућити пуну фискалну одрживост пензионог система, па ће у будућности бити потребне даље измјене“, наводи се у документу Свјетске банке „БиХ: Изазови и препоруке за реформе. Преглед јавних расхода и институција“.

У анализи, Свјетска банка, препоручују Српској да уведе строга ограничења за пријевремено пензионисање, те да уведе актуарска смањења пензије за оне који оду у пријевремену пензију. Мора се, сматра Свјетска банка, укинути двоструко кориштење права по основу ратних накнада и пензија, те укинути право на породичну пензијску у случају склапања новог брака. Свјетска банка оцјењује да власти РС нису успјеле да изгурају снажнију верзију закона коју су првобитно предложиле.

„У поређењу са другим земљама у транзицији, мали број осигураника у РС упоредив је само са Албанијом у Европи и Арменијом и Азербејџаном из бившег Совјетског Савеза. Без обзира на велику потрошњу, само двије трећине пензионера у РС су старији од 65 година“, истиче се у документу.

Пензиони систем ФБиХ се не може спасити

Федерација БиХ има још више разлога за бригу. Свјетска банка је оцијенила је да је њихов “сложени систем коефицијента, произвео пензиони систем који је нејасан и који су у основи не може спасити”.

„У Федерацији БиХ је нопходан комплетан преокрет: Ревидирати структуру накнада, увести строга ограничења на пријевремену пензију, укинути двоструко кориштење права по основу ратних накнда и пензија, построжити услове инвалидности, те издвојити повлаштене пензије“, оцијенили су стручњаци Свјетске банке.

Здравство финансијски неодрживо

Свјетска банка јасно је ставила до знања да и потрошња на здравство у БиХ расте неодрживом брзином. Финансијска одрживост здравственог система је озбиљан проблем у оба ентитета. Дуговања су све већа.

С друге стране, и поред великих трошкова, по здравственим услугама БиХ, истиче Свјетска банка, заостаје за земљама у регији. Аналитичари Свјетске банке, у документу на 156 страна, навели су низ мјера које власти морају предузети. Супротно говорима наших политичара, БиХ се, каже Свјетска банка, суочава са „ризиком брзог западања у неодрживо стање јавних финансија“.

Посљедице измјена Закона о ПИО

Више од 36.000 демобилисаних и пензионисаних бораца затражило је оставку руководства Борачке организације РС и министра рада и борачко-инвалидске заштите РС Петра Ђокића.

Борци, којима су по новом закону о ПИО пензије драстично умањене, прете да ће изаћи на улице и тражити да им се врате одузета права.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић им је одговорио да никоме нису умањивана права због недостатка средстава, већ је извршена правичнија расподјела.



Оставите одговор