Србија и ЕУ: Статус кандидата у октобру, а преговори зависе од Косова

Европска комисија жели да у октобру понуди Србији статус кандидата за чланство у ЕУ, али ће препоручити да разговори о чланству буду одгођени док Београд не поправи односе са Косовом, изјавиле су данас дипломате ЕУ. У годишњем извјештају о земљама које желе да постану чланице, који ће бити објављен сљедећег мјесеца, Европска комисија ће изразити […]

среда, септембар 28, 2011 / 08:45

Европска комисија жели да у октобру понуди Србији статус кандидата за чланство у ЕУ, али ће препоручити да разговори о чланству буду одгођени док Београд не поправи односе са Косовом, изјавиле су данас дипломате ЕУ.

У годишњем извјештају о земљама које желе да постану чланице, који ће бити објављен сљедећег мјесеца, Европска комисија ће изразити жељу да награди Србију, јер је ове године ухапсила преостале особе оптужене за ратне злочине, рекли су ови извори.

Комисија ће у извјештају уважити напоре које је Београд уложио у реформисању државних институција и борби против корупције и криминала.

Дипломате наводе да, због тензија у односима Србије и Косова, ЕУ није спремна да почне преговоре о чланству, који би могли да потрају годинама док Србија не постане чланица.

"Прилично је сигурно, Комисија ће препоручити статус кандидата за Србију, али ће поставити серију услова за отварање преговора", рекао је дипломата ЕУ који је желио да остане анониман.

Други високи дипломата додао је да би Комисија могла да подијели своју препоруку на два дијела. "Могла би да почне са статусом кандидата, али да одгоди давање препоруке за датум почетка разговора", рекао је овај извор.

Он је додао да је "Србија уложила генерално позитиван труд у вези са реформама", али да проблем представља питање Косова.

Дипломате кажу да би оваква препорука Европске комисије могла да наиђе на противљење појединих чланица Уније, попут Њемачке, која жели да види даљи напредак у вези са Косовом.

Други извори рекли су да би планови могли да буду измијењени у наредним седмицама ако би се ситуација између Косова и Србије даље погоршала.

Дипломате наводе да би Комисија, као услов Београду, могла да затражи доказ да се резултати разговора у Бриселу потпуно примјењују. Међу осталим условима могле би да се нађу антикорупцијске реформе.

Комисија би могла да препоручи, кажу даље дипломате, да се процјена састави у наредним мјесецима, прије сљедећег извјештаја о напретку процеса проширења Уније за 12 мјесеци.



Оставите одговор