Слобода, једнакост, братство, али ако нисте Ром

Група од 20 ромске дјеце на југозападу Француске била је присиљена да присуствује настави у полицијској станици након што су локалне школе одбиле да их приме, рекли су активисти за борбу против расизма. Њихова "школа" је сада на другом спрату полицијске станице у мјесту Сен-Фон, у предграђу Лиона. Један наставник подучава 20 дјеце, у добу […]

среда, јануар 30, 2013 / 13:35

Група од 20 ромске дјеце на југозападу Француске била је присиљена да присуствује настави у полицијској станици након што су локалне школе одбиле да их приме, рекли су активисти за борбу против расизма.

Њихова "школа" је сада на другом спрату полицијске станице у мјесту Сен-Фон, у предграђу Лиона.

Један наставник подучава 20 дјеце, у добу између шест и 12 година.

Они нису добили ручак, што добијају сва друга дјеца у француским државним школама, и у подне сваког дана морају да пјешаче 1,5 километара према свом сиротињском импровизованом насељу гдје живи око 100 Рома испод једног надвожњака.

"Ово се противи свим принципима интеграције", рекао је Жан-Филип, локални активиста групе за борбу против расизма МРАП агенцији Франс прес.

Он је додао да је овдје ријеч о чистој дискриминацији и стигматизацији једне етничке мањине.

Жан-Филип, који није желио да каже своје презиме, објаснио је да савјет мјеста Сант-Фон, знајући да ће ромско насеље ускоро бити измјештено, није предвидио да локалне школе приме њихову дјецу.

Почетком јануара градоначелник Кристијан Демонт испословао је од полиције присилно измјештање ромског насеља.

Међутим, суд је донио одлуку да њихово насеље не може да се премјешта до краја маја ове године.

"То значи да та дјеца неће ићи у школу цијеле године. Њима је ускраћена могућност интеграције", рекао је Жан-Филип.

Око 15.000 Рома, већином из Бугарске и Румуније, тренутно живи у импровизованим насељима широм Француске.

Ове двије земље постале су чланице ЕУ 2007.

Они ће до краја 2013. имати пуна права боравка и запослења до краја 2013. у цијелој ЕУ.
Нјихово присуство у Француској није увијек добродошло, а бивши предсједник Николас Саркози рекао је пред изборе 2012. да ће демонтирање ромских насеља и "репатријација" Рома у Румунију и Бугарску бити кључна у његовој политици.

Влада социјалистичког предсједника Франсоа Оланда наставила је да размјешта и демонтира ромска насеља након доласка на власт у мају 2012.



Оставите одговор