Табаковић: Прије ће страдати људи око Бека, него он сам

Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић изјавила је, поводом саслушања бизнисмена Милана Бека, да ће он дати нека објашњења око приватизације Луке Београд, али да ће "прије настрадати људи око њега, него он сам”. „Мислим да је он врло вешт човек и да јесте неко ко се бави великим пословима, али пре мислим да […]

среда, јануар 30, 2013 / 13:10

Гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић изјавила је, поводом саслушања бизнисмена Милана Бека, да ће он дати нека објашњења око приватизације Луке Београд, али да ће "прије настрадати људи око њега, него он сам”.

„Мислим да је он врло вешт човек и да јесте неко ко се бави великим пословима, али пре мислим да ће неки око њега настрадати, него он сам и то не зато што га неко штити, него зато што је он веома, веома интелигентан човек, који дугорочно гледа на будућност”, рекла је Табаковић за ТВ Б92.

Одговарајући на питање на кога мисли када говори о људима око Бека, Табаковић је објаснила да мисли на људе који су пристали да му служе, тумачећи закон и на оне које је Беко хтио да користи као „рукавице”.

Табаковић је рекла да Беко по професији није економиста, већ саобраћајни инжењер, „али изгледа економију познаје боље од многих економиста, поготово да се провуче кроз пукотине које закон оставља”.

Преносећи лична искуства, јер је са Беком сарађивала у Влади Србије 1998. и 1999. године, Табаковић је рекла да је он тип човјека који „не стаје на трулу даску”, јер се он обично добро обезбједи у пословима које ради.

Говорећи о писму НБС упућеном Влади Србије, Табаковић је оцјенила да је оно изазвало велику пажњу јавности и подсјетила да је по споразуму са владом из 2008. године, НБС дужна да владу писмено обавјести када је инфлација виша од циља за ту годину дуже од шест мјесеци.

Табаковић је најавила да ће наредне недеље бити одржан састанак са владом, који ће бити посвећен стабилности цјена на тржишту.

Када је ријеч о расту дугова грађана по кредитима индексираним у швајцарским францима, Табаковић је рекла да Радна група НБС испитује како је дошло до удвостручења тих дуговања.

Када Радна група установи ко је одговоран, изаћи ће у јавност са мјерама и то ће бити највише за двије недеље, наговјестила је Табаковић.

НБС тренутно спроводи мјере које треба да појефтине кредите, али те мјере не могу одмах да да дају резултате, већ постепено, објаснила је она.

Одговарајући на питање да ли би евентуални парламентарни избори утицали на монетарна кретања и стабилност НБС, Табаковић је рекла да то не треба да утиче на рад НБС, нити на политику централне банке.

На питање да ли добро сарађује са Министарством финансија и да ли се пребрзо задужујемо као држава, Табаковић је одговорила да је та сарадња одлична и да је задуживање било неопходно да би држава могла да функционише.

У одговору на питање да ли су тачни наводи лидера Либерално демократске партије Чедомира Јовановића да је она својевремено била у Управном одбору Металс банке (коју је преузела Развојна банка Војводине), Табаковић је то одлучно демантовала, напомињући да се то лако може проверити у документацији.



0 КОМЕНТАРА

  1. @mitar i orhan
    predlazem ti da se ne petljas u stvari koje ne poznajes.

    naime, ovdje:
    http://www.sns.org.rs/sr/srpska-napredna-straka-vesti/85-glavne-vesti/400-2010-06-04-22-11-11.html

    pise da je jedna od mjera stabilizacije srpske ekonomije smanjenje referentne kamatne stope.

    to je objavljeno prije izbora u Srbiji, znaci predizborno obecanje.

    medjutim, nakon izbora, desava se suprotno:
    http://www.nbs.rs/internet/latinica/15/monetarni_odbor/20121009.html

    referentna stopa je povecana.

    pored toga, povecan je i PDV, a Srbija se zaduzila emitovanjem evroobveznica u septembru 2012 (nakon izbora) u emisiji od 1 milijarde KM po 7,25% kamati (negdje se navodi 6,62% sto je jos uvijek visoko). nakon toga, u 11. mjesecu 2012., emitovano je evroobveznica u vrijednosti 750 miliona USD po relativno povoljnijoj kamatnoj stopi od cca 5,5%.

    nakon toga, ‘bratska’ Rusija je plasirala Srbiji kredit od ukupno 800 miliona dolara, cija se druga transa (600+ mil USD) tarifira po 4,1% kamati, sto je visoko poredeci sa kineskim kreditom koji je Srbija vec dobila po 3%, odnosno kredita za neki put kod EBRD po 2%.

    a na ovu svu pricu dolaze gubici Srbije po osnovu fluktuacije kursa (po tom osnovu dug prve transe evroobveznica porastao za 7,6 mlrd dinara sto je vise od kompletne kamate).

    suma sumarum, ako privreda Srbije (BDP) ne bude u godinama otplata ovih zajmova rasla bar 5% (sto je veoma tesko ostvarivo), srpska privreda i budzet ceka grcki scenario.

    naravno, ovo su teski podaci pa je lakse da se divite Vucicu i njegovim glupostima.

Оставите одговор