Скуп о археологији у Сребреници

У сребреничкој Народној библиотеци сутра ће бити одржан скуп о теми "Научни аспекти културно-историјског насљеђа Сребренице", на којем ће бити представљени научни радови о археолошким открићима на том подручју. Организатор овог скупа је републичка јавна установа културе Археолошки музеј "Римски Муниципиум" Скелани – Сребреница, уз подршку Владе Републике Српске и Министарства науке и технологије. Драгић […]

уторак, октобар 25, 2011 / 12:27

У сребреничкој Народној библиотеци сутра ће бити одржан скуп о теми "Научни аспекти културно-историјског насљеђа Сребренице", на којем ће бити представљени научни радови о археолошким открићима на том подручју.

Организатор овог скупа је републичка јавна установа културе Археолошки музеј "Римски Муниципиум" Скелани – Сребреница, уз подршку Владе Републике Српске и Министарства науке и технологије.

Драгић Глишић, директор Ахреолошког музеја који је формиран прије двије године, рекао је да је циљ да се на сутрашњој конференцији прикаже Сребреница и њен значај кроз историјске токове на цјелокупан развој овог региона.

"Откривени археолошки остаци потврђују да је ово подручје својим природним богатствима рано привукло пажњу римских и других владара, који су на разне начине покушавали да допру до Сребренице и ту почну трговину", рекао је Глишић.

Он је напоменуо да ће бити објављени научни радови везани за археолошка открића у Скеланима и другим подручјима Сребренице.

"Остаци материјалне културе потврђују да су Римљани за вријеме своје дуге владавине ову област истражили и развили. Од Дрине на истоку, до подножја Романије на сјеверозападу, те од Жепе на југу до Дрињаче на сјеверу, налазе се велика и богата рудишта која се и данас експлоатишу", додао је Глишић.

Глишић је подсјетио да су археолошка истраживања обављена прије три године у Скеланима потврдила да се на том подручју налазило развијено римско насеље.

Тада су откривени остаци архитектуре римског града Муниципиум Малвезиатиум са око 40 метара квадратних добро очуваних подних мозаика у остацима царске палате. Пронађени су и остаци Виле рустика и двије базилике из ранохришћанског доба, као и 80 римских споменика, те један средњовјековни стећак.

"Влада РС обезбиједила је средства за израду пројекта археолошког музеја, чија ће изградња ускоро почети на локалитету бившег задружног дома, јер је при крају рјешавање имовинско-правних односа око тог локалитета гдје су пронађени остаци царске палате", рекао је Глишић.



Оставите одговор