Сезона чишћења кошарке

Пооштрени судијски критеријуми у Европи тичу се и понашања играча и тренера који неће моћи више да се хватају за главу и да шире руке… Послије прва четири кола у регионалној АБА лиги и премијерних мечева Евролиге неки се чуде што се судије много лакше хватају за пиштаљку него прије. Међутим, то је очекивано, имајући […]

уторак, октобар 25, 2011 / 12:18

Пооштрени судијски критеријуми у Европи тичу се и понашања играча и тренера који неће моћи више да се хватају за главу и да шире руке…

Послије прва четири кола у регионалној АБА лиги и премијерних мечева Евролиге неки се чуде што се судије много лакше хватају за пиштаљку него прије. Међутим, то је очекивано, имајући у виду састанак тренера и арбитара Евролиге крајем септембра у Истанбулу. Тада је пао договор да се пооштре критеријуми, а АБА лига као чланица Удружења европских професионалних лига (УЛЕБ) само је то прекопирала (двије трећине њених дјелилаца правде суде у евро-куповима), исто као што Евролига „преписује” од америчке НБА.

Судећи по броју личних грешака у првом колу Евролиге, Партизан и Сијена (по 28) су се најмање прилагодили промјенама. Али, поред тога што су пооштрени критеријуми за игру „прса у прса”, исто тако се неће више толерисати и „неприкладно понашање” играча и тренера.

– Евролига и Фиба хоће да избаце из кошарке и хватање за главу и ширење руку тренера и играча, да би се добила што чистија игра и да би се олакшало судијама, што је већ дуго пракса у НБА – каже предсједник Удружења кошаркашких судија Србије Илија Белошевић, један од најцјењенијих арбитара у Европи, учесник многих и Евролигиних и Фибиних финала. – Ново је и то да се неће више толерисати игра рукама у одбрани, већ само ногама, а то се прије свега односи на центре. Иначе, тренери евролигашких клубова су уочи сезоне, на састанку у Истанбулу, тражили чистију игру, од њих је то кренуло. Сматрам да је то добро за кошарку и очекујем да нам играчи и тренери помогну у томе. Колико чујем, досадашње реакције су позитивне.

Још на Европском првенству у Литванији, почетком септембра, могле су да се уоче ове промјене, поготово кад је у питању игра „два на два” (пик енд рол), да се без изузетка свирају неправилне блокаде, да центри не могу као прије да „играју рукама”…

Судећи по уобичајеним сликама с наших терена из претходних сезона, нема сумње да ће многим играчима, а и неким тренерима, најтеже пасти то што више неће моћи да се хватају за главу и да шире руке кад су незадовољни судијским одлукама. Неки су већ због тога добили техничку грешку.

А. Милетић



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор